مقالاتقهوه ترک | آموزش درست کردن و راهنمای خرید قهوه ترک
قهوه ترک

قهوه ترک | آموزش درست کردن و راهنمای خرید قهوه ترک

5/5 - (3 امتیاز)

قهوه ترک چیست و چه تفاوتی با سایر قهوه ها دارد؟ حتی اگر اهل نوشیدن قهوه هم نباشید حتما تا به حال نام قهوه ترک را شنیده اید. این قهوه دارای تاریخچه بسیار پر پیچ و خمی است و با گذر زمان به مرور تبدیل به یکی از پر مصرف ترین قهوه ها در جهان شده است.
این قهوه  دارای روش تهیه ای متفاوت نسبت به سایر قهوه هاست. ما در این مطلب می خواهیم اطلاعات کامل تری درباره قهوه ترک به شما بدهیم تا آگاهی بیشتری در مورد آن داشته باشید.
با قهوه پیک | فروشگاه آنلاین خرید قهوه همراه باشید.

قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک قهوه ایست که در کشورهای خاورمیانه از جمله یونان، ایران و ترکیه ایجاد شده است. این قهوه به دلیل روش سرو متفاوتش و همچنین طعم قوی اش تبدیل به یکی از بهترین نوشیدنی ها در سطح جهان شده است.
در واقع می توان گفت که قهوه ترک شیوه ای از سرو قهوه است که درجه پودر کردن قهوه و سروش با قهوه فرانسه و اسپرسو متفاوت می باشد.

در قهوه ترک از دانه های کاملا پودر شده و برشته شده استفاده می شود به شکلی که اگر آن را در دست بگیرید کاملا به دست خواهد چسبید. این قهوه خوشمزه اکنون توانسته عنوان یک نوشیدنی برتر و عالی در بسیاری از کشورها را به خود اختصاص دهد.

نکته جالب در مورد قهوه ترک این است که اگر جایی قهوه ترک تهیه کنند و شما در فاصله ده تا پانزده متری آن باشید باز هم بو و عطر بی نظیرش را احساس خواهید کرد.

رست قهوه ترک به صورت ملایم است ( نه کاملا تیره و نه کاملا روشن)
اگر هم یخواهید قهوه ترک عالی و با کیفیتی داشته باشید یادتان باشد که حتما پس  از آسیاب شدن در ظرفی با درب محکم قرار گیرد،  چرا که اگر اینگونه نباشد عطر و بوی این قهوه از بین خواهد رفت و دیگر کیفیتی که از آن انتظار داشتید را برایتان در برنخواهد داشت.

تاریخچه قهوه ترک

قهوه ترک از کشور ترکیه وارد فرهنگ ما شده و همانطور که در ابتدا گفتیم دارای تاریخی پیچیده و پر پیچ و خم است. اگر می خواهید دلیل این مسئله را بدانید پس ما را در ادامه همراهی کنید.

شیوه ای که در دم کردن قهوه ترک از آن استفاده می شود یکی از دیرینه ترین شیوه های دم کردن قهوه می باشد. تاریخ این قهوه باز می گردد به سال 1517 که یکی از فرماندهان عثمانی با نوشیدنی ای روبرو شد که با دانه های قهوه درست می شد.
این فرمانده این نوشیدنی را نزد سلطان سلیمان برد و طولی نکشید که این نوشیدنی توانست نشان سلطنتی بگیرد.

بعد از اینکه قهوه وارد ترکیه شد، آشپز سلطان سلیمان توانست به روش جدیدی قهوه را تهیه کند. این روش به این گونه بود که او کاملا دانه های قهوه را می کوبید و سپس آن را در ظرفی به نام جذوه با آب ترکیب می کرد. بعد از اینکه این نوع قهوه در کاخ با ظرف به خصوصش ظاهر شد، عده زیادی از مقامات تصمیم گرفتند که از آن برای استفاده در مهمانی هایشان بهره ببرند. همچنین درست کردن قهوه ترک در آداب و رسوم ازدواج نیز نقش پیدا کرد، زنان در حرمسرا برای دم کردن نوشیدنی ای عالی آموزش دیده بودند و شوهران احتمالی زن را بر اساس مهارت‌های او در تهیه قهوه ترک قضاوت می‌کردند.
امروزه نیز این رسم و رسومات همچنان در زمان خواستگاری پابرجاست.

History Turkish Coffee

 

در سال 1554 دو مرد که اهل حلب و دمشق بودند قهوه را به استانبول بردند و در آنجا قهوه فروشی هایی به سبک یمنی احداث نمودند. بعد از این اتفاق قهوه خانه های بسیاری در استانبول به وجود آمدند و قهوه برای خود تبدیل به یک شغل عالی شد.

پس از این قهوه خانه ها توانستند نقش خود را به خوبی در تاریخ ترکیه ایفا کنند و در آن تاثیر زیادی بگذراند. مردم در قهوه خانه ها جمع میشدند و در مورد اتفاقات مختلف سیاسی، مذهبی و … با هم به صحبت کردن می پرداختند.
با این اتفاقات مقامات احساس کردند که قهوه خانه ها خطری جدی برای امپراطوری هستند و به همین خاطر نوشیدن قهوه را در سال 1656 ممنوع اعلام کردند.
درست بود که مقامات این قانون را وضع کردند اما این قانون شوک بزرگی برای مردم بود به همین دلیل شورش هایی به وجود آمد که در نهایت این کار آن ها را مجبور کرد که قانون شان را لغو نمایند.

اما مقامات با اینکه  از تصمیم خود صرف نظر کردند اما مالیات هایی سنگین هم برای قهوه خانه ها وضع نمودند. با این حال می بینم که کماکان قهوه یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در تمام ملیت هاست و هیچ قانون و هیچ مقامی نتوانسته بر روی محبوبیتش تاثیری بگذارد.

 

قهوه ترک استانبول

قهوه ترک را با چه قهوه سازی درست کنیم؟

برای تهیه قهوه ترک از وسیله‌ای بنام جذوه استفاده می‌کنیم. جذوه از نظر ظاهری شبیه به شیر جوش است با این ویژگی مهم که باید قطر دهانه آن نسبت به قطر کف کمتر باشد تا قهوه ترک بهتر دم کشیده و موقع دم کشیدن به راحتی به سمت بالا حرکت کند.
بهترین جنس برای جذوه مس است چرا که مس باعث انتقال یکنواخت حرارت شده و در نتیجه قهوه بهتر دم می‌کشد.
جذوه اندازه‌های مختلفی دارد: یک نفره، دو نفره، سه نفره و …

قهوه ترک استانبول

 

فنجان سرو قهوه ترک کدام است؟

قهوه ترک در فنجان‌های کوچک با حجم 80 الی 100 سی‌سی سرو می‌شود.

 مقاله مرتبط: کدام فنجان برای کدام قهوه؟

طرز تهیه قهوه ترک حرفه ای

می توان گفت که بهترین پودر قهوه ترک، پودری است که کاملا آسیاب شده باشد پس از آسیاب آن به خوبی اطمینان حاصل کنید.
شما برای تهیه قهوه به پودر قهوه، آب، یک قاشق کوچک، منبعی حرارتی و قهوه جوش (جذوه) نیاز دارید.

برای درست کردن قهوه ترک ابتدا یک فنجان کوچک را انتخاب نموده، میزان آب مورد نیازی که می خواهید را توسط آن اندازه گرفته و سپس آب را درون قهوه جوش (جذوه) بریزید.

بعد از این کار دو قاشق قهوه به آب  اضافه نمایید و اگر نسبت به شیرین بودن قهوه تمایل دارید شکر هم به ترکیب تان اضافه نمایید و سپس خوب هم بزنید تا مواد ترکیب شوند.

برای داشتن قهوه ای با کیفیت بالا بهتر است که شکر به ترکیبات قهوه ترک خود اضافه نکنید. همچنین اگر می خواهید که قهوه تان خوشمزه شده و کف بیشتری داشته باشد در حین حرارت دیدن بهتر است که آن را هم نزنید. علاوه بر این می بایست توجه داشته باشید که قهوه تان بر روی حرارت ملایم قرار بگیرد تا زمان کافی برای درست شدن داشته باشد.

در زمانی که قهوه شما شروع به گرم شدن می کند، کفی روی آن شکل خواهد گرفت، به واسطه یک قاشق این کف را گرفته و درون فنجان تان بریزید و همچنان بگذارید که قهوه بر روی حرارت کم خود باقی بماند. این اتفاق قبل از به جوش آمدن قهوه هم می افتد پس آن زمان هم کف را جدا کنید و سپس به قهوه فرصت دهید مثل قبل حرارت ببیند. اگر دوست دارید کف بیشتری به دست بیاورید پس هر باره کف ها را بردارید و جدا کنید.

اکنون فنجان قهوه خود  را آماده کرده و قهوه را به آن ها اضافه کنید.

حالا نکاتی را به شما می گوییم که باعث می شود در تهیه قهوه ترک عملکرد بهتری داشته باشید.

 • مراقب باشید که قهوه تان قل نزند چرا که این اتفاق باعث می شود که مزه قهوه تغییر نماید.
 • برای تهیه این قهوه به 5 تا 10 دقیقه زمان نیاز دارید پس در این زمان به خوبی مراقب قهوه تان باشید که قل نزند.
 • برای اینکه کف قهوه بر روی سطح نوشیدنی تان باقی بماند آن را آرام و کم کم به فنجان تان اضافه کنید.
 • قهوه را همان اول ننوشید بلکه بگذارید تا پودرش ته نشین شوید و سپس میل نمایید.
 • در تهیه قهوه بهتر است که از قهوه جوش مسی استفاده کنید چرا که این قهوه جوش می تواند حرارت را به تمام سطح انتقال دهد و در نهایت با این اتفاق قهوه بهتر دم خواهد کشید. البته اگر به دنبال طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش مسی هستید بهتر است بدانید که تمام مراحل مانند قهوه جوش های معمولی ست و فرقی نمی کند منتهی کیفیت قهوه جوش مسی نسبت به سایر قهوه جوش ها بالاتر است.

راهنمای خرید قهوه ترک:

جهت راهنمایی کامل در خصوص خرید قهوه با کیفیت می توانید از لینک زیر کمک بگیرید و یا از طریق چت واتساپ داخل سایت بافروشگاه آنلاین خرید قهوه پیک در ارتباط باشید.

قهوه ترک

 

راهنمای خرید قهوه و تشخیص بهترین نوع قهوه

شیوه سرو کردن قهوه ترک

به دو نکته زیر برای سرو کردن قهوه ترک دقت داشته باشید:

 • برای سرو کردن قهوه ترک به آب سرد نیاز دارید چرا که بهتر است این قهوه با آب سرد سرو شود. خوردن مقداری آب قبل از قهوه در تجربه بهتر طعم آن تاثیر خوبی دارد چرا که باعث می شود مزه دهان تان از بین برود و مزه قهوه را بهتر متوجه شوید. همچنین بهتر است بدانید که قهوه ترک نسبت به قهوه های فیلتر شده فشرده تر می باشد به همین دلیل فقط یک فنجان خورده می شود.
 • مقاله مرتبط: دلیل خوردن آب قبل و بعد از قهوه | قهوه با آب گازدار
 • قهوه ته نشین شده در فنجان معمولا خورده نخواهد شد و بیشتر جهت مصارفی همچون فال و یا تهیه ماسک قهوه مورد استفاده قرار می گیرد.

.

خواص قهوه ترک

در زیر برخی مزایای قهوه ترک را نام خواهیم برد.

 • اگر میخواهید که تا 45 درصد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سنگ کیسه صفرا در شما کاهش یابد پس روزانه دو فنجان قهوه ترک بنوشید.
 • اگر می خواهید بیش از حد نخوابید پس قهوه ترک بنوشید چرا که دارای کافئین است.
 • کافئین موجود در قهوه ترک موجب می شود که انرژی تان تامین شود.
 • قهوه باعث خواهد شد که سوخت و ساز بدن بیش تر شود و در نتیجه انرژی بیشتر و تمرکز بالاتری برای انجام کارهای روزانه خود داشته باشید.
 • اگر فرد افسرده ای هستید پس حتما به نوشیدن قهوه ترک روی بیاورید چرا که می تواند تاثیر کمکی در درمان افسردگی داشته باشد.
 • اگر از سرطان سینه می ترسید پس قهوه ترک بنوشید چرا که خطر ابتلا را کاهش خواهد داد.
 • قهوه ترک به بهبود استخوان ها کمک می کند.
 • قهوه ترک باعث می شود که عملکرد روده تنظیم شود.
 • این قهوه باعث افزایش عملکرد ورزشی و ذهنی تان خواهد شد. مقاله مرتبط: بهترین قهوه برای ورزشکاران+ قهوه قبل از ورزش یا بعد از آن
 • اگر ورزش می کنید، برای بهبود عملکردتان قهوه ترک بنوشید چرا که این قهوه میزان متعادلی از کافئین را به وجود می آورد که می تواند برای ورزشکاران خوب باشد.
 • اگر می خواهید خطر ابتلا به آلزایمر در شما کاهش یابد پس قهوه ترک بنوشید. مقاله مرتبط: بررسی خواص و میزان آنتی اکسیدان قهوه☕
 • این قهوه باعث می شود که خطر سکته مغزی و یا بیماری پارکینسون در شما کاهش بیابد.
 • قهوه ترک می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.
 • برای بهبود گردش خون حتما از قهوه ترک استفاده کنید.

مقاله مرتبط: 10 خاصیت درمانی اثبات شده برای قهوه

برای خرید قهوه ترک از قهوه پیک بر روی لینک بزنید.

رسپی های خوشمزه از قهوه ترک

در انتهای مطلب دو رسپی خوشمزه از قهوه ترک را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت تا طبق آنها این قهوه خوشمزه را در منزل تهیه کرده و میل نمایید.

طرز تهیه قهوه ترک با شیر

آیا می دانستید که می توانید قهوه ترک را با شیر هم دم کنید؟ برای آموزش این رسپی خوشمزه ما را همراهی کنید.

در ابتدا برای هر نفر بسته به کیفیت پودر قهوه ای که دارید 1 تا 2 قاشق چایخوری سرپر قهوه ترک به قهوه جوش تان اضافه نمایید.

برای هر نفر یک فنجان شیر سرد آماده می کنیم. اکنون شیر را داخل قهوه جوش میریزیم و خوب شیر را با قهوه هم میزنیم. 4 تا 5 دقیقه طول خواهد کشید که قهوه کف کرده و شروع به بالا آمدن کند. قبل از قل خوردن قهوه می بایست آن را از روی شعله بردارید و در فنجان سرو نمایید.

اگر خواستید مخلوط قهوه ترک تان با شیر غلیظ تر بشود پس مرحله بالا آمدن کف قهوه را تا سه بار تکرار کنید.

اکنون قهوه ترک شما با مخلوط شیر آماده است. به عنوان نکته آخر این رسپی جالب است بدانید که به این نوع قهوه، قهوه یونانی هم گفته می شود.

 

طرز تهیه آفوگاتو Affogato با قهوه ترک

آفوگاتو یکی از دسرهای ایتالیایی ست که بر پایه اسپرسو است اما می توانیم آن را با قهوه ترک هم درست کنیم.
برای تهیه آفوگاتو با قهوه ترک به بستنی وانیل نیاز داریم. برای اینکه آفوگاتوی بهتری داشته باشید بهتر است که بستنی منجمد و سفت باشد. همچنین برای اینکه لذت آفوگاتو را از دست ندهید خوب است که ظرف سرو آن را قبل از استفاده در یخچال بگذارید تا بستنی در آن دیرتر باز بشود.

در ابتدا می بایست که به ازای هر نفر یک الی دو قاشق چایخوری پودر قهوه و یک فنجان آب سرد داخل قهوه جوش بریزید و آنها را با هم به خوبی مخلوط کنید.

سپس قهوه جوش را روی گاز با حرارت ملایم می گذاریم تا زمانی که قهوه بالا آمده و دم بکشد.

حالا نوبت آن است که یک تا دو اسکوپ از بستنی وانیلی تان را در ظرف سرو قرار دهید و بعد هم قهوه ترک خود را روی آن بریزید.

اکنون آفوگاتوی شما آماده است.

Affogato در ایتالیایی به معنی غرق‌شده

مقالات پیشنهادی:

با طعم های جدید قهوه آشنا شویم | انواع طعم قهوه

طرز تهیه فراپه قهوه با 15 طعم متفاوت و جذاب

لیست بهترین قهوه های سرد و طرز تهیه ی آن ها

لینک کوتاه مقاله: https://pikcoffeeroasters.com/?p=27191
دریافت مقاله به صورت pdf: قهوه ترک آموزش درست کردن و راهنمای خرید قهوه ترک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *