مقالاتقهوه و سیگار | تفاوت بین کافئین و نیکوتین
قهوه و سیگار

قهوه و سیگار | تفاوت بین کافئین و نیکوتین

5/5 - (6 امتیاز)

محبوب ترین منبع مصرف نیکوتین، سیگار و محبوب ترین منبع مصرف کافئین، قهوه است.

نیکوتین Nicotine چیست؟

نیکوتین یک ترکیب آلی نیتروژن‌دار است که بیشتر در گیاهانی مانند تنباکو و در اندازه‌های کمتر در گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، بادمجان و فلفل‌ سبز یافت می‌شود.
0.3 تا 5 درصد گیاه خشک تنباکو را نیکوتین می‌سازد و یک زهر اثرگذار بر سامانه عصبی است که در بسیاری از حشره‌کش‌ها به کار می‌رود.
نیکوتین در اندازه‌های کمتر، یک ماده انگیزنده (محرک زیستی) اعتیادآور و عامل بسیاری از ویژگی‌های روانی، دود تنباکو است.

پس از کشیدن (تدخین) دود تنباکو، نیکوتین موجود در آن ظرف چند ثانیه وارد جریان خون شده و به مغز می‌رسد.
نیکوتینی که به مغز می‌رسد باعث ترشح شدن لحظه‌ای دوپامین در مغز (سیستم مزوکورتیکولیمبیک) و احساس لذت و انرژی می‌شود.
اثر دوپامین تولید شده سریعاً از بین رفته (حدود ۲ ساعت) و بعد از آن باعث خستگی و کسل شدن فرد می‌شود. در این شرایط فرد مجدداً به همان احساس ناشی از ترشح دوپامین نیاز پیدا کرده و در نتیجه مجدداً اقدام به مصرف می‌کند.

لوگو قهوه پیک

نیکوتین سیگار پیپ04

نیکوتین در اندازه‌های کم یک انگیزنده‌است که سبب افزایش هوشیاری، حافظه و فعالیت می‌شود ولی در اندازه‌های بیشتر به افزایش تپش قلب، فشارخون و کاهش اشتها می‌انجامد.

یکی از باورهای رایج عمومی، این است که سیگار کشیدن(مصرف نیکوتین) می‌تواند به تسکین استرس و اضطراب کمک کند. با این‌حال، چنین تصوری چیزی نیست جز یک اشتباه نادرست و غیرواقعی. اگرچه نیکوتین نوعی حس آرامش فوری به‌وجود می‌آورد، اما این حس فقط از اعتیاد به نیکوتین نشات می‌گیرد؛ وابستگی و اعتیادی که دقیقا اضطراب و تنش درونی را بیشتر می‌کند.
اگر واقعا می‌خواهید با استرس مقابله کنید، باید به‌جای سیگار کشیدن سراغ ورزش کردن بروید. ورزش صحیح و منظم نه‌تنها سلامت عمومی بدن و حس شادی را بیشتر می‌کند، بلکه سطح اندورفین بدن را نیز افزایش می‌دهد و خلق‌وخو را به وضعیت مطلوبی می‌رساند.

مواد غذایی نیکوتین دار کدامند؟

بادمجان حاوی نیکوتین است:

یکی از مواد غذایی که غلظت بالایی از نیکوتین را دارد بادمجان است. این ماده در برگیرنده نیکوتینی با غلظت ۱۰۰ نانوگرم بر گرم است. بادمجان منبع خوبی از فیبر، ویتامین B1 و ویتامین B6 و پتاسیم نیز هست.

گوجه فرنگی سبز حاوی نیکوتین است:

گوجه فرنگی سبز نیز در برگیرنده نیکوتین است. غلظت نیکوتین در این ماده ۴۲.۸ نانوگرم بر گرم است. گوجه فرنگی سبز نیز منبع خوبی از پتاسیم، فسفر، ویتامین C، فولات و کلسیم می باشد.

گل کلم حاوی نیکوتین است:

گل کلم نیز یکی از موادی است که نیکوتین در خود دارد. غلظت نیکوتین در این سبزی،۱۶.۸ نانوگرم بر گرم است. گل کلم همچنین منبع عالی از ویتامین K، ویتامین C، فولات و فیبر است.

سیب زمینی حاوی نیکوتین است:

ماده غذایی دیگری که می تواند شما را در معرض نیکوتین قرار دهد سیب زمینی است. سیب زمینی ۷.۱ نانوگرم بر گرم نیکوتین در خود دارد. بر اساس مطالعات انجام شده این ماده حاوی ویتامین B6، ویتامین A و نیز پتاسیم است.

لوگو قهوه پیک

چای حاوی مقادیر کمی نیکوتین است.

برگ های چای، در کنار سایر میوه ها و سبزیجات مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی، حاوی مقادیر کمی نیکوتین هستند. مطالعات نشان می دهند که چای سیاه و سبز می توانند حاوی مقداری نیکوتین باشند. هر نصف قاشق چایخوری (یک گرم) از چای خشک حداکثر ۰.۷ میکروگرم نیکوتین دارد. این مقدار بسیار ناچیز است. ۰.۷ میکرو گرم معادل ۰.۰۰۰۰۰۷ گرم است. علاوه بر اینها، مطالعات نشان داده که دم کردن چای به مدت ۵ دقیقه فقط حدود نیمی از این مقدار را در نوشیدنی آزاد می کند.

 

نحوه جذب نیکوتین موجود در چای

نیکوتین موجود در چای متفاوت از نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات تنباکو می باشد که از طریق استنشاق جذب می شوند. نیکوتین موجود در چای مایع از طریق دستگاه گوارش شما تجزیه می شود. این روند بسته به میزان نوشیدنی شما می تواند چند ساعت طول بکشد. تقریبا ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان لازم است تا یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) مایع در معده خالی و روده کوچک شما جذب شود. با این حال نیکوتین موجود در تنباکو و سیگار از طریق ریه ها جذب می شوند و طی ۱۰-۲۰ ثانیه به مغز شما منتقل می شوند.

از آنجا که مقدار نیکوتین موجود در چای بسیار اندک است و از طریق هضم جذب می شود، لذا اثرات فوری و اعتیاذ آور نیکوتین های استنشاقی را ندارد.

 

نیکوتین موجود در چای اعتیاد آور نیست.

نیکوتین موجود در چای به دلیل سطح پایین و سرعت جذب کم، اعتیاد آور نیست. از این رو این امر باعث هوس نیکوتین یا اعتیاد به نیکوتین نمی شود و هیچ عارضه جانبی به همراه نخواهد داشت. بنابراین چای برای افرادی که سعی در ترک محصولات دخانی دارن بی خطر است.

 

نشانه های مسمومیت با نیکوتین

نیکوتین ماده ای بسیار سمی و اعتیادآور است.
با یک سیگار معمولی متوسط 0/5 میلی گرم نیکوتین وارد بدن می شود و مصرف 60 میلی گرم در روز قادر به ایجاد فلج تنفسی و مرگ می باشد. نشانه های مسمومیت با نیکوتین شامل تهوع، استفراغ، آبریزش از دهان، ضعف، درد شکمی، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، سرگیجه، اختلال تمرکز، لرزش، تعریق و کم شدن زمان خواب، حرکات سریع چشم یا خواب آر ای ام ( Rapid Eye Movement – REM ) است.
مرگ عارضه اصلی سیگار کشیدن است که به دلیل برونشیت مزمن، انواع سرطان ها، سکته قلبی و بیماری عروقی مغز می باشد.

لوگو قهوه پیک

 

نشانه های ترک نیکوتین

قطع مصرف سیگار غالباً منجر به نشانه های ترک می شود، هر چند ممکن است نشانه های خاص و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. نشانه های ترک پس از گذشت دو ساعت از آخرین سیگار مصرفی شروع می شود و معمولاً د 24 تا 48 ساعت اول به اوج می رسد و ممکن است هفته ها و ماه ها دوام آورد. رایج ترین نشانه ها عبارتند از : تحریک پذیری، نگرانی، بی قراری، اختلال در تمرکز و میل شدید برای نیکوتین.
از دیگر نشانه های آن می توان به سردرد، خواب آلودگی، بی خوابی، کاهش ضربان قلب و فشار خون، افزایش تنش عضلانی، افزایش خصومت و افزایش اشتها اشاره کرد.
افزایش اشتها و ترس از اضافه وزن، پس از ترک سیگار می تواند به کاهش انگیزش ترک به ویژه در زنان کمک کند.

تبلیغات دورغین لاغری با قهوه سبز و گانودرما                      کدام قهوه سریع تر لاغر می کند
انجمن روانپزشکی آمریکا ( American Psychiatric Association – APA ) مسمومیت با نیکوتین را وجود حداقل چهار نشانه از نشانه های ذکر شده می داند که طی 24 ساعت پس از ترک یا کاهش مصرف شکل می گیرد.

کافئین Caffeine چیست؟

کافئین (به انگلیسی: Caffeine) یک مادهٔ شیمیایی خوراکی است که در گیاهان گوناگونی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود و نوعی داروی محرک است که می‌تواند از خوابیدن جلوگیری کند.
کافئین در بسیاری از نوشیدنی‌های رایج دنیا از جمله قهوه و چای وجود دارد.
این ماده با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی، به شما کمک می‌کند تا هوشیار باشید و از بروز خستگی نیز جلوگیری می‌کند.
کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی سایکو اکتیو (نوعی ترکیب شیمیایی است که عملکرد مغز را تغییر داده و باعث تغییراتی در ادراک، خلق، خودآگاهی یا رفتار می‌شود.) در میان انسان‌ها به‌شمار می‌رود. تقریباً ۹۰ درصد انسان‌ها به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند.
افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.

در حالی که کافئین می تواند منجر به هوشیاری ذهنی شود و هر از چندگاهی در بیدار ماندن کمک می کند، اما افزایش دوز یا چندین بار مصرف منظم آن باعث ایجاد لرزشی و عصبی می شود. همچنین می تواند باعث ناراحتی معده و سردرد شود. غلظت بالا بر خلاف تصور غلط رایج، مبنی بر اینکه فرد پس از یک فنجان قهوه تمرکز می کند، باعث مشکل در تمرکز می شود.
در بعضی افراد، مانع خواب منظم می شود و ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد.

 

آیا مصرف کافئین اعتیاد آور است؟

مصرف منظم و پیوسته ماده کافئین و یا فرآورده های حاوی Caffeine وابستگی فرد را به این ماده زیاد می کند و قطع مصرف کافئین باعث ایجاد حس خستگی و بی حوصلگی در فرد می شود و ممکن است فرد را دچار سر درد کند. علائم ناشی از قطع مصرف کافئین از 18 تا 24 ساعت پس از مصرف کافئین شروع می شود و گاهی وقت ها ممکن است تا 1 هفته طول بکشد.

 

عوارض جانبی کافئین

کافئین از جذب مواد معدنی خصوصاً آهن جلوگیری می‌کند و با توجه به اثر آن بر انقباض عروق خونی، مصرف آن برای مبتلایان به فشار خون، با ریسک بالا همراه است.

 

لوگو قهوه پیک

 

کافئین چای بیشتر است یا قهوه؟

قهوه تلخ معمولاً دوبرابر چای کافئین دارد. میزان کافئین مصرفی در نظر گرفته شده برای انسان 400 الی 600 میلی‌گرم در روز است.
یک فنجان نیم لیتری قهوه دم شده به طور متوسط 95 میلی گرم کافئین دارد.
این در حالی است که همان فنجان با محتوای چای، شامل47 میلی‌گرم کافئین است. نسبت 95 به 47 یعنی در حدود 2 برابر…

قهوه و چای پرچم داران کافئین    خرید چای و دمنوش

جذب کافئین در بدن چقدر طول می‌کشد؟

اثرات نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای، یا یک لیوان نوشابه ظرف مدت تنها 15 دقیقه در بدن پدیدار می‌شود.
اما چهل و پنج دقیقه طول می‌کشد تا غلظت کافئین در خون انسان به اوج خود برسد. به عبارتی دیگر سطح کافئین در خون در حدود ۱۵ تا ۴۵ دقیقه بعد مصرف به حداکثر می‌رسد و سپس به سرعت توسط کبد متابولیزه می‌شود و مدت زمان تاثیر قهوه بر بدن به اتمام می‌رسد.

لوگو قهوه پیک

 

 آیا اعتیاد به مصرف قهوه به عنوان منبع عالی کافئین وجود دارد؟

اگر قهوه را به میزان متعادلی در طول روز مصرف کنیم، نه.
خیلی از افراد معتقدند کافئین موجود در قهوه باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد به این نوشیدنی می شود.
کافئین مانند نیکوتین، نوعی محرک است که می تواند باعث تحریک و برانگیخته شده سلول های عصبی شود. این در حالی است که مصرف هر مقدار نیکوتین از طریق استعمال دخانیات می تواند باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد شود اما مصرف متعادل خوراکی های حاوی کافئین مانند قهوه یا نسکافه، وابستگی و اعتیاد روانی ایجاد نمی کند.
با این حال دیده شده که بدن برخی افراد به کافئین موجود در قهوه هم واکنش نشان می دهد و اگر صبحشان را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز نکنند، دچار علایمی مانند سردرد، خستگی، نداشتن تمرکز کافی و دردهای عضلانی می شوند.

شکی نیست که بدن ما هیچ نیازی به نیکوتین و کافئین ندارد. آنچه که به عنوان یک مد یا لذت شروع می شود، به ترک اعتیادی تبدیل می شود که ترک آن سخت است زیرا هم نیکوتین و هم کافئین علائم ترک دارند و افراد به سختی می توانند از این مواد دست بکشند. با وجود اثرات مضر در دوزهای بالا، هر دو دارو قانونی هستند و در حالی که نیکوتین فقط برای بزرگسالان در دسترس است، در مورد کافئین چنین الزامی وجود ندارد و حتی افراد خردسال نیز می توانند آن را مصرف کنند.
اگرچه هر دو ماده شیمیایی به شکل خام نیز موجود است، اما مردم ترجیح می دهند آن را در محصولاتی مانند قهوه، سیگار، چای و برخی دیگر از نوشیدنی های بهداشتی مصرف کنند. نیکوتین و کافئین هم آلکالوئیدهایی هستند که از منابع گیاهی تهیه می شوند.

نیکوتین مطمئناً خطرناک تر از کافئین است زیرا مصرف منظم آن در طی چند سال می تواند باعث بسیاری از بیماری ها شود یا حداقل منجر به علائمی شود که نیاز به مراقبت پزشکی دارند. آنچه در مورد نیکوتین بد است این است که در ابتدا ضرباتی را ایجاد می کند که بسیار لذت بخش است اما هنگامی که فرد عادت کرد، برای دریافت همان ضربات به دوز بالاتری نیاز دارد. این مرحله ادامه می یابد و مرحله ای زمانی اتفاق می افتد که مصرف هیچ ضربه ای ایجاد نمی کند و فقط به خون شخصی که دارای نیکوتین است احتیاج دارد. نیکوتین هنگام مصرف تحریک می کند و همچنین مانند ماده آرام بخش عمل می کند. آدرنالین آزاد می کند و میزان متابولیسم فرد را افزایش می دهد. مصرف بیش از حد نیکوتین منجر به سرطان ریه ها و فشار خون بالا می شود که هر دو قاتلان ساکت هستند.

 خرید قهوه از فروشگاه قهوه پیک

لوگو قهوه پیک

قهوه و سیگار

مصرف قهوه و سیگار دو منبع محبوب کافئین و نیکوتین

می‌توان گفت اولین کلمه‌ای که پس از شنیدن نام قهوه به ذهن بسیاری از افراد می‌رسد، سیگار است.

خود سیگاری‌ها نیز تاکید دارند که ترکیب قهوه و سیگار چنان به هم وابسته‌اند که هرگز نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد. با این‌حال، واقعیت‌های علمی نشان می‌دهند که ترکیب سیگار و قهوه شدیدا برای سلامتی قلب مضر است.
درواقع، یافته‌های علمی حاکی از آن هستند که چنین ترکیبی باعث سفت‌شدگی شریان‌های اصلی خون در بدن و جریان خون غیراستاندارد می‌شود. درحالی که کافئین دریافتی بسیاری از افراد موقع ترک سیگار افزایش می‌یابد، متخصصان می‌گویند که پرهیز مطلق از دریافت کافئین در چنین شرایطی تصمیم بهتر است. درواقع، این قطع مصرف کافئین در کنار ترک سیگار، ‌هر گونه ارتباط ذهنی بین طعم قهوه و نیاز به نیکوتین را قطع می‌کند و درنتیجه شانس موفقیت شما در ترک سیگار را افزایش می‌دهد. در ذهن این افراد، کافئین و نیکوتین به یکدیگر گره خورده‌اند و حضور یکی از آن‌ها در زندگی روزمره، شرایط ترک سیگار را سخت می‌سازد.

قهوه آرزوی مرگ چیست؟ قوی ترین و خطرناک ترین قهوه دنیا

با طعم های جدید قهوه آشنا شویم | انواع طعم قهوه

لینک کوتاه مقاله: https://pikcoffeeroasters.com/?p=29665

دریافت مقاله به صورت pdf: قهوه و سیگار تفاوت بین کافئین و نیکوتین

 

خرید قهوه با کافئین بالا
خرید قهوه برای موکاپات
قهوه اتیوپی گوجی
قهوه بدون کافئین
خرید قهوه روبوستا
فروش قهوه
خرید قهوه آنلاین
خرید قهوه عربیکا
فروشگاه قهوه

 

1 Comment

  • بعد مصرف قهوه سریع سیگار نکشید چون گردش خون میره بالا، نیکوتین و سم سیگار سریعتر و در مقدار بیشتر جذب بدن میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *