مقالات5 مرحله ایجاد قهوه بدون کافئین سوییس واتر Decaf | خرید قهوه بدون کافئین
قهوه بدون کافئین

5 مرحله ایجاد قهوه بدون کافئین سوییس واتر Decaf | خرید قهوه بدون کافئین

5/5 - (4 امتیاز)

قهوه بدون کافئین

بسیارند افرادی که بعد از شام و یا نزدیک ساعات خواب خود، تمایل به خوردن قهوه دارند اما بی خوابی ناشی از کافئین قهوه، باعث صرف نظر آن ها از خوردن این نوشیدنی محبوب می شود.

همچنین افردای که به دلایلی همچون بارداری، شیردهی نوزاد، حساسیت به کافئین، تپش قلب بالا و یا موارد منع شده پزشکی دیگر، امکان نوشیدن قهوه را ندارند.
در این مقاله قصد داریم راه حلی برای مشکل شما ارائه کنیم و آن هم قهوه بدون کافئین و یا دی کف  Decaf می باشد.
قهوه ای که تمام کافئین خود را از دست داده است و با طعمی جذاب و تنها داشتن 0.1 درصد کافئین می تواند در کنار افراد مذکور باشد.

فرآیند آب سوئیسی:

این روش سالم ترین و بهترین روش استخراج کافئین می‌باشد اما به علت هزینه بالای آن تنها یک کارخانه در جهان از آن استفاده می‌کند. در این روش تقریبا 99.9 درصد کافئین خارج می‎‌شود.

قهوه بدون کافئین موجود در فروشگاه قهوه پیک، از برند سوئیس واتر بوده که در این مقاله به شرح فرآیند تهیه این نوع قهوه می پردازیم.

لوگو قهوه پیک

♨️خرید قهوه بدون کافئین سوئیس واتر♨️


5 مرحله فرآیند قهوه بدون کافئین (دی کف Decaf) سوییس واتر

راهنمای تصاویر:

Greencoffee Green Coffee  قهوه سبز

Caffeine Caffeine کافئین

Carbon Carbon کربن

Gce Green Coffee Extract (GCE)= pure water plus water-soluble solids found in green coffee except for caffeine

آب خالص به همراه مواد جامد محلول در آب که در قهوه سبز یافت می شود (به جز کافئین)

راهنمای کلمات:

GCE: عصاره‌ی قهوه‌ی سبز Green Coffee Extract
GCE در قهوه سبز یا قهوه خام موجود است. اگرچه در قهوه‌های معمول هم وجود دارد ولی بیشتر عصاره آن طی فرایند برشته کردن از بین می‌رود.

کافئین Caffeine: کافئین یک آلکالوئید متبلور و تلخ است. این ماده در برگ و دان قهوه موجود بوده و از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است C8 H10 N4 O2.
کافئین  مُدر و محرک می باشد.
تاثیرات محرک کافیین باعث گردیده تا برخی افراد به دلایلی نظیر مشکلات عصبی و قلبی از آن پرهیز کنند.

Decaffeinated coffee

مرحله 1 فرآیند تهیه قهوه بدون کافئین (قهوه دی کف Decaf):

GCE (عصاره قهوه سبز)، فقط یکبار و با خیساندن دانه ها در آب خالص ایجاد می شود.

قهوه بدون کافئین مرحله یک

مرحله 2 فرآیند تهیه قهوه بدون کافئین (قهوه دی کف Decaf):

قهوه برای فرایند سوییس واتر آماده می شود.
قبل از کافئین زدایی، قهوه سبز دوباره هیدراته می شود تا برای سطح رطوبت مورد نظر که برای حذف کافئین ایده آل است آماده شود.
در این مرحله همچنین الودگی، گردوغبار و پوست نقره  ای نیز  از بین می برد.

قهوه بدون کافئین مرحله دو

مرحله 3 فرآیند تهیه قهوه بدون کافئین (قهوه دی کف Decaf):

حذف کافئین:
کافئین خارج می شود و فیلتر می شود.
GCE به طور مداوم در اطراف قهوه سبز به مدت 8 تا 10 ساعت گردش می کند تا زمانی که بیشتر از 0.1 % کافئین در قهوه سبز باقی نماند.
کافئین از طریق یک سیستم فیلتر کربن  از GCE حذف می شود و کربن به کوره بازسازی فرستاده می شود تا کافئین را  اختصاصی بسوزاند تا دوباره بتواند از آن استفاده کند.

قهوه بدون کافئین مرحله سه

مرحله 4 فرآیند تهیه قهوه بدون کافئین (قهوه دی کف Decaf):

GCE ما تمدید شد

در طول کافئین زدایی، GCE به طور مداوم  در حال تازه شدن و تجدید است. همچنین به طور مداوم سلامتی GCE کنترل می شود.
تا اطمینان حاصل شودکه می تواند به بهترین شکل به کار خود ادامه دهد. به این ترتیب، ما نیازی به ایجاد یک دسته جدید از GCE برای هر دسته جدید قهوه سبز نداریم.قهوه بدون کافئین مرحله چهار

مرحله 5 فرآیند تهیه قهوه بدون کافئین (قهوه دی کف Decaf):

بسته بندی و حمل و نقل
هنگامی که قهوه بدون کافئین آماده شد سفر خود را به برای رسیدن به دست مشتری آغاز می کند.
زمانی که به هدف خود در حذف 99.9 bدرصد کافئین از قهوه رسیدیم قهوه آماده خشک کردن، بسته بندی  و ارسال به سوی مشتری است.

قهوه بدون کافئین مرحله پنج

♨️خرید قهوه بدون کافئین (پرو دیکف) سوئیس واتر♨️

قهوه پرو دیکف (قهوه بدون کافئین)

مقاله مرتبط: آیا قهوه سبز باعث لاغری می شود؟ | تبلیغات دورغین لاغری با قهوه سبز و گانودرما

تاریخچه پیدایش قهوه دیکف | تاریخچه قهوه بدون کافئین​:

استارت ایده این کار به سال 1819 بر میگردد، حدودا دویست سال پیش، یوهان ولفگانگ فون گوته، یکی از بزرگترین چهره های ادبی آلمان، فردلیب فردیناند رانگه، دانشمند آلمانی ( Friedlieb Ferdinand Runge ) را برای تحقیق در مورد موضوعی که سال ها گوته را مجذوب خود کرده بود، دعوت کرد.

گوته گیاه شناس آماتوری بود و مانند بسیاری دیگر از متخصصان در رشته خودش از تاثیرات نشاط آور نوشیدن قهوه شگفت زده شده بود،به همین منظور از رانگه خواست تا درمورد ماهیت دانه های قهوه تحقیق کند.
رانگه موفق شد که کافئین را کشف کند؛ هرچند این اکتشاف حیرت انگیز بود، اما راز قهوه بدون کافئین تقریباً برای یک قرن حل نشده باقی ماند.

در اوایل دهه 1900، در میان وضعیت آشفته آلمان که به سرعت در حال تغییر بود، لودویگ روزلیوس (Ludwig Roselius) که معتقد بود پدرش به دلیل مصرف بیش از حد کافئین فوت کرده است، بدنبال راهی برای حذف کافئین از دانه های قهوه بود.

در همین حین به طور اتفاقی محموله ای از قهوه‌های یک کشتی غرق شده در دریا به دست رزلیوس رسید. این قهوه ها در حالی که کمی شور بود، اما فاقد کافئین بودند.
این یک سرنخ بسیار بزرگ برای او و همکارانش بود. آن ها پس از تحقیقات گسترده، روشی را ابداع کردند که شامل بخارپز کردن قهوه با اسیدها یا بازها و سپس حذف کافئین با بنزن بود.

روزلیوس پس از ثبت امتیاز این روش برای خود ،در سال 1906 قهوه دیکف خود را با نام تجاری Kaffee HAG برگرفته از نام شرکت Handels-Aktien-Gesellschaft را در بسیاری از نقاط اروپا به فروش رسانید.

خرید قهوه 

او قهوه دی کف خود را به عنوان یک نوشیدنی لوکس به بازار عرضه کرد و در دهه 1920 و 1930،زمانی که جمهوری وایمار قدرتمند بود،روزلیوس مدعی شد که قهوه بدون کافئین می تواند از قلب و اعصاب محافظت کند. همین ادعا باعث شد قهوه بدون کافئین بخش بزرگی از تبلیغات را شامل شود و در همه جلسات مهم دولت سرو شود.

علی رغم ارتباط قهوه بدون کافئین با آلمان نازی ،ذهنیت منفی درمورد این قهوه در بین مردم وجود نداشت. در فرانسه و آمریکا، Kaffee HAG تبدیل به Café Sanka و Sanka شد و جنرال فودز در سال 1932 برند قهوه دی کف فوری را خریداری کرد.

پس از جنگ،فروش این نوع قهوه بسیار اوج گرفت بطوریکه قهوه دی کف 12 درصد از کل مصرف قهوه در جهان را تشکیل می‌دهد اما امروزه بدلیل سرطان زا بودن بنزن از روش های دیگر مانند فرایند آب سوئیسی،حلال های آلی و … برای حذف کافئین استفاده می‌شود.

مثل هر فرآیند استخراج دیگر، ارزان ترین و ساده ترین راه برای حذف کافئین از دانه های قهوه، استفاده از یک حلال است. در ابتدا برای بیرون آوردن کافئین از بنزن استفاده می کردند که سمی است. این باعث بیماری می شد. به همین دلیل استفاده از بنزن را متوقف کردند و به استفاده از حلال های گران تر، موثر تر و کمتر سمی روی آوردند. هنوز برخی از قهوه های بدون کافئین به این روش درست می شوند. اما سوئیسی ها یک روش بهتر و ایمن تر را برای حذف کافئین ابداع کردند که با شستن دانه قهوه در آب داغ و استخراج کافئین توسط اسمز، این کار را انجام می دهد.

لوگو قهوه پیک

انواع روش های کافئین زدایی از قهوه:

قهوه بدون کافئین با فرآیند روزلیوس Roselius

اولین فرایند موفقیت‌آمیز کافئین‌زدایی در سال ۱۹۰۳ توسط «لودویگ روزلیوس» و همکارانش ابداع شد و چند سال بعد امتیاز آن ثبت گردید.

این فرایند با در معرض بخارقرار دادن دانه‌های قهوه توسط اسیدها و بازهای گوناگون و سپس استفاده از بنزن به عنوان حلال برای حذف کافئین انجام می شود.

قهوه‌ی بدون کافئینی که از این طریق تهیه ‌شده‌بود، با نام تجاری Kaffee HAG برگرفته از نام شرکت Handels-Aktien-Gesellschaft در بسیاری از نقاط اروپا به فروش رسید.

اندکی بعد این محصول با نام Café Sanka و Sanka در فرانسه و امریکا نیز فروخته شد.

Café Sanka و HAG در حال حاضر یکی از مشهورترین برندهای محصولات غذایی بسته‌بندی شده در سراسر جهان می‌باشند.

به دلیل اثرات اثبات شده و مضر بنزن بر سلامت انسان، این نوع فرآیند دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و Coffee Hag و Sanka با استفاده از روش‌های دیگری تهیه می‌شوند.

قهوه بدون کافئین با روش مستقیم:​

در این روش ابتدا دانه‌های قهوه به مدت سی دقیقه حرارت داده شده و سپس به مدت ۱۰ ساعت به طور پیوسته به وسیله‌ی متیلن کلراید یا اتیل‌استات شستشو داده می‌شوند.

در مرحله‌ی بعد محلول حاصل آب‌زدایی می‌شود و دانه‌‌ها به مدت ۱۰ ساعت دیگر در معرض حرارت قرار می‌گیرند تا محلول باقیمانده تجزیه شود.

قهوه بدون کافئین با فرآیند آب سوئیسی:

این روش اولین بار توسط یک شرکت سوئیسی ابداع گردید.
در این روش دانه‌های سبز قهوه در ظرفی محتوی آب جوش انداخته می‌شوند تا کافئین آن‌ها خارج ‌گردد. پس از آن که تمام کافئین و دانه‌‌های خالص قهوه در آب حل شد، مخلوط آب، کافئین و ذرات قهوه از یک فیلتر کربنی عبور داده می‌شود. این فیلتر کافئین را جذب کرده و به ذرات قهوه اجازه می‌دهد به همراه باقیمانده‌ی محلول عبور کند.
محلول حاصل از این مرحله که «عصاره‌ی قهوه‌ی سبز» یا GCE نامیده می‌شود، برای تهیه‌ی قهوه‌ی بدون کافئین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دوباره دانه‌های قهوه‌ی سبز جدید را با محلول GCE ترکیب می‌کنند. از آنجایی که GCE در واقع قهوه‌ی خالص بدون کافئین است، در مرحله دوم تنها کافئین از دانه‌های جدید خارج می‌شود.سپس محلول بار دیگر از فیلتر کربنی عبور داده شده و کافئین‌های آزاد شده جذب می‌شوند.
این فرایند چندین مرتبه تکرار می‌شود تا زمانی که تقریبا تمامی کافئین دانه‌های قهوه (۹۹.۹۹ درصد) توسط فیلتر جذب شود.

در مرحله‌ی بعد دانه‌ها جدا شده و خشک می‌شوند و بدین ترتیب تقریبا تمام طعم و رایحه‌ خود را حفظ می‌کنند.
اگرچه این روش ابتدا در دهه‌ی ۱۹۳۰ در سوئیس ابداع گردید، اما امروزه بزرگ‌ترین و آخرین کارخانه‌ای که با استفاده از این فرایند قهوه تهیه می‌کند، در نزدیکی شهر ونکوور کانادا واقع شده‌است.

لوگو قهوه پیک

قهوه کاسنی:

در گذشته قهوه بدون کافئین با چیزهای دیگر مخلوط می شد
کاسنی یک ریشه است که وقتی خشک و آسیاب شود و در آب داغ ریخته شود، مایعی قهوه ای رنگ ایجاد می کند. این مایع، قهوه نیست. طعم آن کمی مانند قهوه است و به طور طبیعی فاقد کافئین است. این امر موجب گردید تا بسیاری از تولیدکنندگان قهوه بدون کافئین، قهوه کافیئن زدایی شده و کاسنی آسیاب شده را با هم مخلوط و یا جایگزین کنند. ممکن است به جای قهوه دیکف به شما دم نوش کاسنی داده باشند.

چه مقدار کافئین در قهوه بدون کافئین موجود است؟

در طی فرآیند سوییسی تنها 0.1 درصد کافئین در قهوه وجود دارد.

این نوع قهوه مقدار بسیار کمی در حد ۳ الی ۷ میلی گرم در یک فنجان کافئین دارد.
اما این در مقایسه با ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین در یک فنجان قهوه معمولی به مراتب بسیار کمتر است.

قهوه بدون کافئین سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی است در واقع می توان ادعا کرد که قهوه بدون کافئین تقریبا به همان میزان قهوه معمولی دارای آنتی اکسیدان است.

مقدار اندک این تفاوت (حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد) به دلیل از دست رفتن میزانی از آنتی اکسیدان ها طی پروسه‌ی کافئین زدایی است.

آنتی اکسیدان‌ها در پیشگیری از برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دو و سرطان موثر هستند.

بررسی خواص و میزان آنتی اکسیدان قهوه?☕

 

چه کسانی باید قهوه بدون کافئین را به جای قهوه معمولی انتخاب کنند؟

بدن افراد مختلف نسبت به مقادیر مختلف کافئین واکنش‌های متفاوتی نشان می دهد.

گاهی یک فنجان قهوه می‌تواند برای بعضی افراد اثرات بسیار نامطلوبی ایجاد کند در حالیکه برخی دیگر حتی با نوشیدن بیش از سه فنجان قهوه در روز هم با مشکل خاصی مواجه نمی شوند.

باید توجه داشت که به هرحال کافئین بیش از اندازه می‌تواند سیستم اعصاب مرکزی را مختل کند، موجب خستگی، عصبی بودن، ایجاد مشکلات گوارشی، آریتمی قلب و مشکلات خواب شود.

افراد با وضعیت‌های خاص پزشکی که در حال مصرف داروهایی هستند که با کافئین تداخل دارد نیز ممکن است نیاز به رژیم غذایی با میزان محدودی از کافئین داشته باشند.

زنان باردار و شیرده نیز باید میزان مصرف قهوه کافئین دار را کاهش دهند.

کودکان، نوجوانان، افرادی که از اضطراب و تشویش رنج می‌برند و همچنین افرادی که مشکل خوابیدن دارند هم بهتر است کافئین کمتری مصرف کنند.

یکی از اثرات جانبی نوشیدن قهوه معمولی، سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده است. قهوه Decaf این اثر جانبی را تا حد زیادی حذف خواهد کرد. برای همین می‌توانید با خیال راحت‌تری (مخصوصا اگر معده حساسی دارید) از آن لذت ببرید.

 خرید قهوه دی کف 

لوگو قهوه پیک

 

خرید قهوه با کافئین بالا
خرید قهوه برای موکاپات
قهوه اتیوپی گوجی
خرید قهوه روبوستا
فروش قهوه
خرید قهوه آنلاین
خرید قهوه عربیکا
فروشگاه قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *