مقالاتتفاوت قهوه و نسکافه | انواع نسکافه
تفاوت نسکافه و قهوه

تفاوت قهوه و نسکافه | انواع نسکافه

5/5 - (3 امتیاز)

قهوه و نسکافه از جهان مختلفی مانند ساختار، عطر و طعم، ترکیبات، طبع، میزان کافئین، کیفیت، زمان دم کردن و … با هم تفاوت دارند.

بسیاری از افراد به صورت روزمره عادت به مصرف نوشیدنی های گرمی به مانند قهوه و نسکافه یا همان قهوه فوری دارند. برخی قهوه را میپسندند و برخی نیز نسکافه را به عنوان یک نوشیدنی خوب به صورت روزانه مصرف می کنند. اما به نظر شما تفاوت قهوه و نسکافه چیست؟ چرا برخی قهوه را بیشتر از نسکافه و برخی هم نسکافه را بیشتر از قهوه دوست دارند؟ اصلا میان این دو کدام یک بهتر است و ما باید کدام را برای استفاده خود در نظر بگیریم؟ در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ این سوال ها را به شما بدهیم.

فرق بین قهوه با نسکافه

تفاوت های بسیاری میان نوشیدنی قهوه با نوشیدنی قهوه فوری یا نسکافه وجود دارد. در زیر به ذکر هر کدام پرداخته و سپس توضیحات مربوط به هر کدام را به شما خواهیم داد.

لوگو قهوه پیک

سرور هریو مدل V60 Metal Server سایز 02

خرید تجهیزات قهوه – اورجینال

تفاوت در ساختار انواع قهوه و نسکافه

در اصل می توان گفت که هم قهوه و هم نسکافه هر دو قهوه هستند. خود قهوه گونه ای از دانه های قهوه می باشد که به صورت آسیاب شده است و در اختیار مشتریان قرار می گیرد اما نسکافه به این شکل نیست و ابتدا آن را در یک برج بزرگ قهوه دم می کنند و سپس آن را خشک می کنند.

به دلیل اینکه نسکافه قهوه ایست که قبلا دم کشیده است، قهوه آسیاب شده نسبت به آن دارای عطر و طعمی بیشتر است و کسانی که می خواهند نوشیدنی ای که میل می کنند دارای عمقی بیشتر و عطر و طعم بیشتری باشد باید به جای نسکافه به سراغ قهوه بروند.

قهوه نسکافه

تفاوت در عطر و طعم

همانطور که گفتیم قهوه و نسکافه در عطر و طعم نیز با هم تفاوت هایی دارند. وقتی که قهوه را دم می کنید معمولا عطر و بوی آن تمام فضای خانه شما را در بر می گیرد اما نسکافه نسبت به قهوه دارای عطر کمتری است.

همچنین در طعم نیز نسکافه قدرت کمتری نسبت به قهوه دارد چرا که قهوه دارای طعم و مزه ای تندتر و تلخ تر نسبت به نسکافه است.

تفاوت در ترکیبات

ترکیبات قهوه با ترکیبات نسکافه با هم متفاوت می باشد به این شکل که قهوه معمولا همان پودر آسیاب شده ایست که از دانه قهوه به وجود می آید اما نسکافه دارای ترکیبات مختلفی به جز قهوه هم می باشد که از جمله آنها می توان به پودر شیر خشک، شکر، طعم دهنده ها، چربی و مواد نگهدارنده اشاره کرد.

نسکافه های بسته بندی معمولا با عنوان کافه میکس در بازار شناخته می شوند و در این بین کافه میکس های کلاسیک و بدون شکر که طعمی تلخ تر دارند به قهوه نزدیک تر هستند و طعمی مشابه تر به قهوه دارند.

لوگو قهوه پیک

نسکافه کلاسیک

تفاوت در طبع | طبع نسکافه و طبع قهوه 

طبع نسکافه گرم است و این در حالی است که طبع قهوه سرد و خشک است.
اگر جزو افرادی هستید که در مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های خود خیلی به طبع دقت می کنید پس این موضوع را هم به یاد داشته باشید و به آن توجه کنید.

افرادی که طبع گرمی دارند باید دقت بسیار زیادی در مصرف نسکافه داشته باشند. اطلاعات دیگر مربوط به طبع این نوشیدنی ها را می توانید در اینترنت جستجو کنید چرا که توضیحات اضافه تر از آنها در بحث این مطلب نمی گنجد.

تراول ماگ کافی اصلs

خرید تراول ماگ کافی – اورجینال

حل شدن در مایعات

اگر قهوه را در یک لیوان آب بریزید معمولا آنقدر حل نمی شود اما این در مورد نسکافه فرق می کند.
در قبل اشاراتی به این موضوع داشتیم که نسکافه دم شده و خشک شده است و همین را می توان دلیلی برای حل شدن بهترش در آب به شمار آورد.

اگر شما نسکافه را در آب بریزید متوجه خواهید شد که خیلی راحت حل می شود اما این موضوع در مورد قهوه صدق نمی کند و شما آن را با هر نوع مایعاتی امتحان کنید و حل کنید باز هم به صورت جامد در آب باقی خواهد ماند.
جامد ماندن قهوه به این صورت است که در ته لیوان شما ته نشین خواهد شد. دلیل ته نشین شدن و جامد ماندن قهوه را می توان فیبر بالای آن دانست.

تفاوت در میزان کافئین قهوه و نسکافه

میزان کافئینی که در قهوه وجود دارد نسبت به کافئینی که در قهوه فوری یا همان نسکافه وجود دارد بسیار بیشتر است.

کافئین برای بیرون کشیده شدن از قهوه نیاز به گرما دارد و هر چقدر شما گرمای بیشتری به قهوه بدهید میزان کافئین بیشتری نیز از آن دریافت خواهید کرد. البته این را هم می توان گفت که شما خودتان می توانید میزان کافئینی که قرار است قهوه تان داشته باشد را کم یا زیاد کنید و به معنای کامل تر آن را کنترل نمایید.

کافئین نسکافه را به هیچ عنوان نمی توان تغییر داد چرا که میزان کافئینی که در نسکافه وجود دارد فقط بر مبنای تصمیم شرکت سازنده آن است و نمی توان آن را کم یا زیاد کرد.
غلظت قهوه را می توان با میزان پودری که در فنجان می ریزید تنظیم کنید.

لوگو قهوه پیک
تفاوت در کیفیت

نسکافه نسبت به قهوه دارای کیفیت پایین تری است چرا که در تهیه نسکافه معمولا از قهوه های با کیفیت پایین و ارزان استفاده می شود.

اکثر سازنده ها در تهیه نسکافه ها از قهوه روبوستا استفاده می کنند که قیمت کمتری نسبت به عربیکا دارد. همین مسائل نشان می دهد که اگر شما می خواهید نوشیدنی ای با کیفیت بالا و طعمی بهتر استفاده کنید باید به سراغ قهوه آسیاب شده بروید.

ما در وب سایت پیک قهوه، قهوه های مختلفی از بهترین کشورهای تولیدکننده قهوه برایتان تهیه کرده ایم که شما می توانید با مراجعه به فروشگاه خرید آنلاین قهوه پیک، قهوه مورد نظر خود را تهیه نمایید.

خرید قهوه از قهوه پیک

خرید قهوه

گونه های قهوه در نسکافه و قهوه آسیاب شده

همانطور که در قبل گفتیم در ساخت نسکافه معمولا از قهوه روبوستا استفاده می شود و این به خاطر آن است که در نسکافه میزان کافئین کمی وجود دارد و همین مسئله موجب می شود که تولیدکنندگان نسکافه از قهوه روبوستا که دارای کافئین زیاد است استفاده کنند که این شاید در ظاهر خوب باشد اما اصلا مناسب نیست.

همچنین چون قهوه روبوستا از عطر و طعمی سنگین تر بهره مند است و قیمت پایین تری هم دارد شرکت های سازنده بیشتر آن را به جای عربیکا ترجیح می دهند که همین هم می تواند دلیل دیگری برای پایین بودن کیفیت نسکافه نسبت به قهوه آسیاب شده باشد. البته شاید برخی افراد عطر و بوی سنگین روبوستا را دوست داشته باشند و این کاملا بستگی به ذائقه افراد دارد.

عدم نیاز به قهوه جوش و دستگاه قهوه ساز در نسکافه

نسکافه نیازی به قهوه جوش ندارد و شما برای اینکه آن را آماده خوردن کنید نیازی ندارید که از قهوه جوش استفاده نمایید. این در صورتی است که برای تهیه قهوه نیاز به قهوه جوش است. شما برای اینکه یک فنجان نسکافه برای خود آماده کنید فقط کافیست که میزانی آب گرم در آن فنجان بریزید و سپس نسکافه خود را با آن حل نمایید. بعد از انجام این کار نسکافه شما آماده مصرف می باشد.

به طور کل برای تهیه قهوه شما دردسرهای بیشتری خواهید داشت اما این را فراموش نکنیم که هر چند دردسر بیشتری به جان می خرید اما در نهایت از کیفیت بیشتری بهره مند می شوید و از نوشیدنی خود لذت بیشتری خواهید برد.

تفاوت در زمان دم کردن قهوه و نسکافه

قهوه های آسیاب شده نسبت به قهوه های فوری نیاز به زمان بیشتری برای دم کردن دارند. به طور کل می توان گفت اگر نیاز فوری به یک نوشیدنی دارید می توانید به سراغ نسکافه بروید اما اگر زمان کافی دارید می توانید به واسطه ابزار مورد نیاز نسبت به تهیه یک قهوه خوشمزه برای خود اقدام کنید.

دقت داشته باشید که درست است که نسکافه، فوری تهیه می شود و این مزیت آن نسبت بر قهوه های آسیاب شده است اما بنا به دلایلی که در قبل ذکر کردیم مصرف قهوه های آسیاب شده بیشتر توصیه می شود چرا که در نهایت از استفاده آن لذت بیشتری خواهید برد.

قهوه نسکافه

خب تا به اینجا در مورد تفاوت نسکافه و قهوه توضیحاتی به شما دادیم. اما برای اینکه در انتخاب نسکافه نسبت به قهوه هم دچار اشتباه نشوید ما انواع نسکافه ها را به شما توضیح خواهیم داد که در نهایت بتوانید تفاوت میان قهوه و نسکافه و همچنین انواع نسکافه با یکدیگر را بهتر بشناسید.

قهوه فوری را در ایران با اسم دیگری به نام نسکافه که نشانی تجاری برای انواع قهوه فوری متعلق به شرکت نستله است می شناسند.

حتما برایتان پیش آمده که هنگام خرید نسکافه یا همان قهوه فوری به دو نوع آن برخورده باشید؛ قهوه کلاسیک فوری و قهوه گلد فوری.
حال تفاوت این دو نوع قهوه در چیست ؟

تفاوت قهوه فوری کلاسیک و گلد |تفاوت قهوه فوری پاششی (کلاسیک) و فریز (گلد)

دو روش اصلی برای تهیه ی قهوه ی فوری وجود دارد:

خشک کردن با اسپری: قهوه ی عصاره گیری شده به داخل هوای گرم اسپری میشود که با سرعت قطره ها خشک می شوند و تبدیل به پودر خیلی ریز یا قطعات کوچک می شوند.

خشک کردن به وسیله ی فریز کردن: در این روش عصاره ی قهوه منجمد می شود و سپس به قطعات کوچک تقسیم میشود بعد در شرایط خلا و در دمای پایین خشک می شوند.


طبع قهوه‌ فوری| طبع نسکافه| طبع قهوه گلد :

قهوه‌ی فوری از خشک کردن قهوه‌ی دم‌آوری شده به روش‌هایی خاص تهیه می‌شود.
قهوه‌ی فوری گلد و قهوه‌ی فوری کلاسیک هر دو  دارای طبع سرد و خشک هستند.


نسکافه گلد | قهوه فوری گلد

نسکافه گلد برای اینکه به دست مصرف کننده برسد به روش انجمادی خشک خواهد شد. این نوع نسکافه دارای کافئین کمی است و همین نیز باعث خواهد شد که طعمی ملایم داشته باشد. محبوبیت این نوع نسکافه نسبت به نسکافه کلاسیک که در ادامه آن را معرفی خواهیم کرد به دلیل طعم ملایم ترش، بیشتر است و در بین مصرف کنندگان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نسکافه گلد در اکثر اوقات در نگهداری طعم قهوه بهتر عمل می کند و می توان گفت که این نوع نسکافه به دلیل ذائقه ما ایرانیان بیشتر در کشورمان محبوبیت دارد.

نسکافه کلاسیک | قهوه فوری کلاسیک

این نوع نسکافه به روش گرما و حرارتی خشک می شود و دارای کافئین بیشتری نسبت به نسکافه گلد است.
قیمت نسکافه کلاسیک نسبت به نسکافه گلد پایین تر است و شما می توانید با مبلغ کمتری این نوع از نسکافه را خریداری نمایید.

 

تفاوت قهوه و کاپوچینو

قهوه معمولی قهوه خالص است اما کاپ.چینو حاوی شیر است.

از لحاظ سبک سرو نیز باهم متفاوتند. قهوه در فنجان های کوچک و کاپوچینو در فنجان های دهان گشاد و پهن سرو می شود.

بسته کوچک روی کاپوچینو چیست؟

اگر می خواهید تفاوت کاپوچینو های فوری با قهوه را بدانید کاپوچینوهای فوری دارای کفیا همان فوم می باشد که معمولا به بسته بندی های آن بسته کوچکی چسبیده است که حاوی پودر کاکائو یا شکلات است. این پودر جهت تزیین بر روی کف ایجاد شده از کاپوچینو ریخته می شود و در موقع سرو، با هم زدن آن باعث ایجاد اندکی مزه شیرینی می شود.
در حال حاضر از برندهای معروف کاپوچینو در ایران می توان از گود دی goodday و تورابیکا Torabika نام برد.

 

خرید قهوه با کیفیت

درست است که ما مصرف قهوه را نسبت به نسکافه و کاپوچینو  به شما پیشنهاد دادیم اما به هر حال این به ذائقه شما باز می گردد که کدام یک را ترجیح می دهید. اگر ترجیح تان قهوه بود، باید بدانید که در میان قهوه ها هم انواع مختلفی قهوه وجود دارد که برخی با کیفیت و برخی دیگر بی کیفیت هستند و شما باید در خرید به این موضوع دقت داشته باشید تا علاوه برا خرید قهوه ی با کیفیت، طعم مناسب با ذائقه ی خود را نیز داشته باشید.
دو مقاله ی

راهنمای خرید قهوه و تشخیص بهترین نوع قهوه
با طعم های جدید قهوه آشنا شویم | انواع طعم قهوه

بخوبی شما را در خرید بهترین نوع قهوه راهنمایی خواهد کرد. چت داخل سایت نیز پاسخگو و راهنمای شما در خرید قهوه می باشد.

لینک کوتاه مقاله: https://pikcoffeeroasters.com/?p=26712
دریافت مقاله به صورت pdf: تفاوت قهوه و نسکافه انواع نسکافه

خرید قهوه با کافئین بالا
خرید قهوه برای موکاپات
قهوه اتیوپی گوجی
قهوه بدون کافئین
خرید قهوه روبوستا
فروش قهوه
خرید قهوه آنلاین
خرید قهوه عربیکا
فروشگاه قهوه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *