مقالاتتفاوت واقعی بین لاته و کاپوچینو
تفاوت لاته و کاپوچینو

تفاوت واقعی بین لاته و کاپوچینو

در حالی که مواد تشکیل دهنده یکسان هستند، نحوه تهیه و سرو این دو نوشیدنی عامل اصلی تمایز است.

لاته در مقابل کاپوچینو – تفاوت های اصلی چیست؟

«لاته» کلمه ایتالیایی به معنی شیر است. بنابراین از نظر فنی این نوشیدنی «کافه لاته» به معنای قهوه و شیر نامیده می شود.
«کاپوچینو» نیز ریشه ایتالیایی دارد که گاهی اوقات به آن قهوه صبحانه نیز می گویند. اما کاپوچینو به دلیل مواد تشکیل دهنده آن نامگذاری نشده است.
کلمه “کاپوچینو” به راهبان ایتالیایی، به ویژه کاپوچین ها اشاره دارد. آن ها به خاطر کارهای تبلیغی که برای فقرا انجام می‌دادند، معروف بودند و قدمت آن به قرن شانزدهم می‌رسد.

اما چرا یک نوشیدنی قهوه به نام یک دستور مذهبی قدیمی از مردان نامگذاری شده است؟
کاپوچین ها به خاطر نوع لباس متمایزشان به طور گسترده ای شناخته می شوند: روپوش قهوه ای با کلاه بلند نوک تیز که در پشت آویزان است. کاپوچیو کلمه ایتالیایی برای این هود خاص است که باعث پیدایش کلمه کاپوچینو شده است.
زمانی که این نوشیدنی برای اولین بار به وجود آمد، به خاطر رنگی که اسپرسو پس از مخلوط شدن با شیر درست می‌کرد، نام آن را به نام قایق‌های کاپوچینی نامیدند – این نوشیدنی شبیه به رنگ لباس آن ها بود.

کاپوچینو راهبان

مقدار شیر در یک کاپوچینو در مقایسه با مقدار شیر در یک لاته چقدر است؟

به زبان ساده، شیر لاته بیشتر از کاپوچینو است.

هر دو نوشیدنی یک شات کامل از اسپرسو به عنوان پایه دارند. با این حال، لاته نسبت شیر ​​به اسپرسو بالاتری نسبت به کاپوچینو دارد و طعم آن را نرم‌تر و شیرتر می‌کند.
همچنین به همین دلیل است که لاته در فنجان های بزرگتر از کاپوچینو سرو می شود.

فروش قهوه  قهوه فروشی

آیا طعم لاته با کاپوچینو یکی است؟

همانطور که می توانید تصور کنید با توجه به نسبت های مختلف شیر درگیر با این نوشیدنی ها، طعم قهوه در کاپوچینو بسیار برجسته تر از طعم لاته است.

از آنجایی که کاپوچینو در یک فنجان کوچک‌تر سرو می‌شود، طعم قهوه‌ای سنگین‌تر با اسیدیته و گاز بیشتری دارد، زیرا اسپرسو مقدار کمتری شیر را برش می‌دهد.
لاته ملایم تر و شیرین تر خواهد بود.

آیا لاته شیرین تر از کاپوچینو است؟

به طور کلی، کاپوچینو طعم قهوه بارزتری دارد، زیرا شیر کمتری با اسپرسو مخلوط می شود و کاپوچینو به طور کلی به شکل قهوه خالص تری سرو می شود. از طرف دیگر، لاته ها شیری تر و به طور کلی شیرین تر هستند.

لاته یا کاپوچینو کدام سالم تر است؟

لاته حاوی بیشترین میزان شیر و بیشترین کالری، چربی و پروتئین است. کاپوچینو حاوی شیر کمتری است، اما با این وجود مقدار مناسبی کالری، پروتئین و چربی در هر وعده فراهم می کند.

آیا لاته ضعیف تر از کاپوچینو است؟

کاپوچینو از نظر طعم کمی قوی تر از لاته است، حداقل در شکل اصلی آن. بیشتر نوشیدنی‌های لاته با حجم بیشتری از شیر تهیه می‌شوند، اگرچه افزودن یک شات اضافی به هر کدام می‌تواند آن را قوی‌تر کند.

خرید قهوه آنلاین قهوه پیک

لاته آرت

کاپوچینو چه تفاوتی با لاته دارد؟

محتوای شیر: تفاوت اصلی بین لاته و کاپوچینو نسبت شیر ​​به قهوه است. به عبارت ساده، یک کاپوچینو حاوی شیر کمتری نسبت به لاته است. هر دو نوشیدنی با یک یا دو شات اسپرسو شروع می شوند که به آن شیر بخارپز شده اضافه می شود.
در کاپوچینو سهم هرکدام از ترکیبات شیر، فوم و اسپرسو به یک‌سوم می‌رسد، در لاته سهم شیر بیشتر و سهم فوم کمتر است.

حجم فنجان: حجم فنجان سرو لاته معمولا ۳۰۰ سی‌سی و فنجان سرو کاپوچینو ۲۲۰ سی‌سی می باشد.

تزئین کاپوچینو و لاته : یک اختلاف دیگر بین لاته و کاپوچینو، در تزئین روی نوشیدنی است.
کاپوچینو را با پودر کاکائو یا دارچین و یا شکلات تزئین می‌کنند و لاته را به کمک فوم شیر طرح می‌زنند.
به دلیل پودر شکلات که روی کاپوچینو را به کمک آن تزئین می‌کنند، این نوشیدنی طعم شیرین‌تری نسبت به لاته برای شما به ارمغان می آورد.

خرید قهوه اسپرسو

آیا خوردن لاته هر روز اشکالی ندارد؟

هیچ کس سعی نمی کند بگوید که هرگز نباید لاته بنوشید. نوشیدن چیزی که دوست دارید و از طعم یک نوشیدنی داغ لذت می برید، احساس بسیار خوبی است اما مسلما اعتدال در هر چیزی لازم است.
کاپوچینو احتمالاً کالری کمتری خواهد داشت زیرا شیر کمتری دارد. کاپوچینوی 12 اونسی حدود 130 کالری دارد، در حالی که لاته 12 اونسی حدود 210 کالری دارد.
شیر بدون چربی یا شیرهای جایگزین مانند شیر بادام، نارگیل یا جو دوسر نیز گزینه های عالی برای این نوشیدنی ها هستند.

آیا لاته باعث مدفوع شما می شود؟

به نظر می رسد قهوه همچنین ترشح هورمون گاسترین را تحریک می کند که اسید معده (اسید معده) را تولید می کند. اسید معده به هضم غذا کمک می کند و همچنین فعالیت روده بزرگ را تقویت می کند – به همین دلیل است که قهوه می تواند تأثیری مشابه یک ملین بر روی برخی افراد داشته باشد.

چرا روی کاپوچینو پودر شکلات می گذاریم؟

طعم یک کاپوچینو به دلیل پودر شکلات روی آن کمی شیرین‌تر است ، اما این بافتی است که هنگام مصرف متوجه آن خواهید شد. از آنجایی که کاپوچینو کف بیشتری دارد، طعم غلیظ‌ تری دارد و می‌توانید با قاشق از کف آن لذت ببرید. در حالی که لاته کف کمتری دارد و بسیار نرمتر و سریعتر پایین می آید.

لاته آرت چیست؟
به هنرنمایی باریستاها روی لاته که به کمک شیر فوم گرفته شده و فوم شیر صورت می گیرد، اصطلاحاً لاته آرت می گویند. لاته آرت تا حد زیادی وابسته به تجربه باریستا و کیفیت دستگاه اسپرسو، کیفیت فوم گیری، کیفیت پیچر است.

مقاله مرتبط: لاته پسته Pistachio Latte | ویدیوی طرز تهیه لاته پسته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.