مقالاتانرژی زاترین قهوه + ترفندهایی برای تاثیربیشتر قهوه بر بدن
قهوه انرژی زا

انرژی زاترین قهوه + ترفندهایی برای تاثیربیشتر قهوه بر بدن

انرژی زاترین قهوه:

قهوه انرژی زا یکی از درخواست های اصلی ست که خیلی از مشتریان ما بدنبال خرید آن می باشند و این سوال را از ما می پرسند که بهترین قهوه ای که می تواند برای ما انرژی و نشاط به همراه بیاورد کدام نوع می باشد.

همانطور که میدانید کافئین به عنوان یک ماده‌ محرک در قهوه شناخته شده است.
ورود کافئین به بدن شما باعث می‌شود سیستم‌های عصبی بدن واکنش نشان داده و تحریک شوند. در نتیجه‌ این تحریک، سلول‌های بدن بیش از پیش فعال شده و این امر باعث می‌شود تا در انجام کارها سریع‌تر و پر انرژی‌تر و دقیق تر شوید.

بیشترین کافئین متعلق به کدام قهوه است؟

عوامل مختلفی در میزان کافئین قهوه تاثیر می گذارد. مانند

میزان برشتگی قهوه 

حجمی که برای هر فنجان در نظر می گیرید

متد دم‌آوری 

نوع دانه‌ها

مقدار پودر مصرفی

و حتی مقدار زمانی که برای دم‌آوری صرف می کنید!

اغلب مردم تصور می کنند اسپرسو از قهوه دمی یا قهوه ترک پر کافئین تر است. اما این باور از کجا می آید؟

دم کردن قهوه

تصور عموم مردم اینگونه است که هر چه تیره تر و تلخ تر کافئینش بیشتر است.
خب باید بگوییم اینگونه نیست. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم به چندین عامل بستگی دارد بطور مثال یکی از موارد نام برده این است که قهوه خود را وزن کنید یا حجمی بریزید! که در ادامه تعوضیحات بیشتری را خواهیم داد.

نوع برشته کردن بر میزان کافئین قهوه تأثیر می گذارد؟ آیا قهوه دارک کافئین بیشتری دارد؟

کدام قهوه دارای بیشترین کافئین است؟ قهوه تیره (قهوه دارک)  یا روشن (قهوه لایت) است
اگر با وزن اندازه گیری شود، محتوای کافئین تقریباً در قهوه برشته روشن و قهوه تیره برابر است. اما، اگر با اسکوپ اندازه گیری شود(حجمی)، قهوه برشته شده روشن، کافئین بسیار کمی دارد، زیرا دانه ها متراکم تر از برشته تیره تر هستند و در نتیجه دارای حجم بیشتری است. از آنجایی که دانه های تیره مدت زمان بیشتری برشته شده اند، جرم کمتری دارند.

میزان کافئین در قهوه

همانطور که می‌دانیم میزان کافئین در قهوه به عوامل متعددی بستگی دارد که از آن جمله نحوه‌ی تهیه قهوه، نوع قهوه، نحوه‌ی فرآوری و… اشاره کرد. اما با این حال طبق اعلام سازمان بین المللی قهوه (ICO)، قهوه‌ تهیه شده توسط دستگاه‌های فیلتری اتوماتیک حاوی 115 میلی‌گرم کافئین در هر 140 گرم قهوه است. این در حالی است که قهوه فوری حاوی 65 میلی‌گرم در هر 140 گرم قهوه است.

همچنین در روش‌های همجواری مانند فرنچ پرس، در هر 140 گرم قهوه تهیه شده 80 میلی‌گرم کافئین وجود دارد. این مقادیر از فنجان به فنجان متغیر است و فقط این یک عدد میانگین است.

خرید قهوه سوپر کافئین قهوه پیک

ترفندهایی برای تاثیر بیشتر کافئین بر بدن:

1- چرت قهوه

2- زمان نوشیدن قهوه


آدنوزین Adenosine چیست؟ نحوه تاثیر آدنوزین بر چرخه خواب

آدنوزین ماده ای شیمیایی است و به طور طبیعی در تمامی سلول های بدن انسان وجود دارد. از این ماده به عنوان دارو نیز استفاده می شود و دارای تاثیرات فراوانی است. آدنوزین به 3 شکل مختلف آدنوزین، آدنوزین تری فسفات (ATP ) و آدنوزین مونو فسفات ( AMP ) موجود می باشد.

آدنوزین  ماده ای است که تأثیر زیادی در فرایندهای بیو شیمیایی که در بدن اتفاق می افتد دارد و در پروسه خواب به عنوان انتقال دهنده عصبی و تعدیل کننده عصبی کار می کند.

در زمان خواب این ماده شیمیایی در مغز به عنوان سیستم عصبی مرکزی مهار کننده عمل می کند یعنی هر عاملی یا فرایندی که در بیداری تاثیر دارد را مهار می کند و با افزایش دادن عوامل خواب در درون بدن فرد باعث پیدایش چرخه خواب می شود.

هر چقدر که میزان این ماده در زمان خواب کم است در زمان بیداری و هر ساعتی که از بیداری می گذرد میزان آن در مغز نیز افزایش پیدا می کند. به طور کلی میزان متابولیسم آدنوزین در کیفیت خواب عمیق تاثیر زیادی دارد و یا اینکه کیفیت خواب را تعیین می کند.
همچنین میزان آسیب ناشی از کمبود خواب را نیز تعیین می کند.

در واقع پس از مصرف قهوه، واکنش متقابلی بین کافئین و آدنوزین در بدن اتفاق می‌افتد.
هنگامی که کافئین وارد بدن می‌شود، فعالیت این هورمون مهار می‌شود. اما بدن نیز برای جبران این کمبود بدن  شروع به تولید بیشتر آدنوزین می‌کند.

چرت قهوه ترفندی برای افزایش اثر قهوه:

زمانی که انسان احساس خواب آلودگی می‌کند بهترین کاری که می تواند انجام دهد تا هوشیاری خود را به دست بیاورد، چرت زدن است. اما در زندگی روزمره انسان امروزی زمانی برای چرت زدن بسیار کم است. بنابراین مردم به نوشیدن قهوه روی آوردند و با نوشیدن قهوه هوشیاری خود را به دست آوردند. اما آیا تا به حال به خوابیدن در حالی که قهوه نوشیده باشید فکر کرده‌اید؟ به عبارتی روشی بهتر از خواب و قهوه برای هوشیاری، چرت قهوه است.
چرت قهوه، انرژی انسان را بیشتر از یک فنجان قهوه و یا خواب به تنهایی تشدید می کند. دلیل تشدید انرژی انسان این است که زمانی که قهوه نوشیده می‌شود، مولکول های کافئین به جای مولکول های آدنوزین بر روی جایگاه آن قرار گرفته و از خواب آلودگی بدن جلوگیری می‌کند. در زمان خواب نیز مولکول های آدنوزین به طور طبیعی از بدن دفع شده و مقادیر آن کاهش می‌یابد. بنابراین زمانی که شما حدود 20 دقیقه به خواب بروید، مقادیر آدنوزین در خون شما بسیار کاهش می‌یابد و این به معنی جایگاه‌های بیشتر خالی برای مولکول های کافئین است.

اما بهترین قسمت چرت قهوه این است که نه تنها باعث هوشیاری بیشتر شما خواهد شد، بلکه باعث صرفه جویی در وقت نیز می‌شود. برخی اوقات مشغله انسان به قدری است که فرصت خواب یا چرت به مدت طولانی را نخواهد داشت و برای این که انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند، حداقل به یکی دو ساعت خواب نیاز خواهد داشت. اما بعد از چرت قهوه، انرژی بدن معادل یک خواب طولانی خواهد بود.

حال تنها کاری که فرد برای چرت قهوه باید انجام دهد نوشیدن یک فنجان قهوه و خوابیدن به مدت حدود 20 دقیقه است. در این حالت حتی لازم نیست به خوابی عمیق نیز فرو بروید و فقط کافی است بدن در حالت استراحت بوده و ضربان قلب و تنفس به آهستگی انجام شود. در اینصورت چرت قهوه موفق بوده است. پس از بیداری بسیار شاد و سرزنده خواهید بود. می‌توانید خود امتحان کنید تا ببینید می توان تاثیر یک قهوه انرژی زا را با چرت زدن بیشتر کرد.

خرید قهوه از فروشگاه قهوه پیک

انرژی زاترین قهوه

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه و تاثیر حداکثری آن بر بدن :

بهترین ساعت های نوشیدن قهوه چه زمانی ست؟
اگر از آن دسته افراد هستید که صبح زود بلافاصله بعد از بیدار شدن به سراغ نوشیدن قهوه می‌روید تا با مصرف قهوه سرحال شوید، دیگر این کار را انجام ندهید. زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید، سیستم داخلی بدن خود به خود در حال برنامه ریزی برای سرحال کردن شما است و نوشیدن قهوه می‌تواند مضر باشد. در این زمان، میزان کورتیزول بدن شما به حداکثر خود رسیده است، پس به جای اینکه به طرف قهوه بروید، دوشی بگیرید، مسواک بزنید، نرمش کنید و به زندگی روزانه خود بپردازید و تقریبا بعد از بیدار شدن از خواب به مدت یک ساعت صبر کنید و سپس قهوه نوش جان کنید.

حال شاید با خود بگویید که اگر مقدار کورتیزول بدن بسیار بالا است و من کافئین نیز مصرف کنم حتما روزی فوق العاده خواهم داشت و بسیار سرحال و شاداب خواهم بود. ولی حقیقت این است که کافئین و کورتیزول با یکدیگر همکاری نمی‌کنند و ممکن است مسئله جوابی عکس دهد.

کافئین و کورتیزول مانند آب و آتش هستند و هیچ صمیمیتی با یکدیگر ندارند. حتی با وجود این که کافئین باعث افزایش سطح کورتیوزل بدن می‌شود. زمانی که در زمان آغاز روز و بعد از بیداری از خواب کورتیزول بدن به شدت در حال کارکردن برای سرحال کردن بدن است، در این حالت اگر قهوه مصرف شود، کافئین تاثیر چندانی برروی بدن نخواهد گذاشت. چرا که کورتیزول بدن در حد نهایی خود است.

کورتیزول بدن انسان معمولا در ساعت 12 الی 1 بعد از ظهر و 5:30 الی 6:30 صبح در اوج خود قرار دارد. (البته این زمان در افراد مختلف می‌تواند متغیر باشد) و مصرف قهوه در این زمان چندان تاثیری بر بدن انسان نخواهد داشت. بهتر این است که یک تا دو ساعت بعد از فروکش کردن مقدار کورتیزول بدن، قهوه مصرف شود تا کافئین بتواند به خوبی فعالیت کند و بدن سرحال و شاداب شود.

به عبارتی دیگر، وقتی قهوه انرژی زا است که جایی برای فعالیت داشته باشد و کورتیزول دیگر کارش را کرده باشد.

حدودا 15 تا 45 دقیقه طول می‌کشد که بعد از مصرف قهوه، کافئین خون به بالاترین سطح خود برسد. کافئین حدودا نیمه عمری 5 تا 6 ساعته درون بدن دارد. به این معنی که پنج یا شش ساعت طول می‌کشد تا میزان کافئین خون در بدن به نیمه برسد. بنابراین اگر شما در ساعت 7 صبح، قهوه‌ای با میزان 250 میلی‌گرم کافئین مصرف کنید، تا ساعت 1 بعد از ظهر مقدار کافئین موجود در بدن شما حدودا 125 میلی‌گرم است. نیمه عمر کافئین برای افراد سیگاری فقط 3 ساعت است و این دلیل نوشیدن و مصرف زیاد قهوه توسط افراد سیگاری است.

مقاله مرتبط: قهوه و سیگار | تفاوت بین کافئین و نیکوتین

در کل می توان گفت، اول اینکه دیر وقت قهوه ننوشید. اگر ساعت 10 شب به رختخواب می‌روید، باید در ساعت 12 ظهر قهوه خود را مصرف کنید که براساس نیمه عمر کافئین در بدن، در ساعت 10 شب مقدار کافئین درون بدن شما باید به مقدار بسیار کمی تقلیل یافته باشد.

دوم اینکه میزان امن بدن خود را بشناسید. به این معنی که بدانید مصرف چه مقدار قهوه برای شما مشکل ساز نخواهد بود و باعث تنش‌های عصبی در شما نخواهد شد. این مقدار برای افراد معمولی حدود 300 تا 400 میلی‌گرم در روز است. چراکه بی‌خوابی شدید یکی از مشکلات مصرف بیش از حد قهوه است.

در آخر هم اینکه به محض بیدار شدن از خواب قهوه مصرف نکنید. مطالعات نشان داده که مصرف قهوه بعد از یک تا دو ساعت بعد از بیدار شدن می‌تواند بهترین نتیجه را به شما بدهد.

 

کدام قهوه قوی ترین است؟

چرا Death Wish Coffee قهوه آرزوی مرگ، قوی‌ترین قهوه جهان است؟

قهوه Death Wish، از دانه‌های قهوه روبوستا (robusta) تهیه می‌شود که این دانه‌ها میزان کافئین بسیار بیشتری نسبت به دانه‌های قهوه عربیکا (Arabica) دارند.

Death Wish Coffee از دانه‌های روبوستا بوجود می‌آید و به روش مخصوصی بو داده می‌شود. به همین دلیل کافئین آن بسیار بیشتر از حد نرمال است.
کمپانی Death Wish Coffee مدعی است که کافئین قهوه‌هایش سه برابر حد استاندارد است. معمولا ۱۲ انس قهوه به صورت استاندارد ۲۱۷ میلی‌گرم کافئین در خود دارد؛ اما این میزان کافئین Death Wish در ۱۲ انس معادل ۶۵۱ میلی‌گرم است. (میزان کافئین اعلام شده از سوی کمپانی در ۱۲ انس حدود  ۶۶۰ میلی‌گرم است.)

این قهوه بسیار قوی و سنگین است و به هیچ وجه نباید با آن مثل سایر قهوه‌های معمولی رفتار کرد! وب سایت اصلی Death Wish Coffee در چند بخش صراحتا خطر قهوه‌های خود را متذکر شده است؛ اما برای آن دسته از مشتریانی که می‌خواهند این قهوه را از سایتی همچون Amazon تهیه کنند، کوچک‌ترین اخطاری در مورد این قهوه داده نشده است و همین مسئله باعث شده تا بعضی از مصرف‌کنندگان بدون آگاهی از عوارض آن، دچار مشکلات زیادی شوند.

می توانید عوارض نوشیدن حتی یکبار این نوع قهوه را در مقاله زیر بخوانید:

قهوه آرزوی مرگ چیست؟ قوی ترین و خطرناک ترین قهوه دنیا ☠️

قهوه آرزوی مرگ

چرا قهوه خواب آور است؟

مبارزه کافئین و آدنوزین
همانطور که گفته شد، آدنوزین ماده شیمیایی است که فعالیت سیستم بدن را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش داشته باشید و هنگامی که خیلی خسته هستید نیز به شما کمک می‌کند شاداب تر باشید.

اما چرا بعد از خوردن قهوه خوابتان می گیرد؟
هنگامی که کافئین (Caffeine) از بدن خارج می‌شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

کافئین ماده‌ای است که تاثیر آن روی بدن شما تقریبا کوتاه مدت است و هنگامی که از بدن خارج می‌شود، مقدار زیادی از هورمون‌های آدنوزین که برای مقابله با کافئین تولید شده است در بدن باقی می‌ماند.
حالا خودتان می‌توانید تصور کنید چه اتفاقی خواهد افتاد! این مقدار انبوه از هورمون‌های خواب‌آور و آرامش‌بخش در بدن شما باعث می‌شود که احساس آرامش بی‌نظیری به شما دست بدهد و دلتان بخواهد که هرچه سریع‌تر به خوابی عمیق فرو بروید.

جالب است که هرچه مقدار مصرف قهوه بیشتر باشد، بدن نیز برای مقابله با ورود کافئین تعداد بیشتری از هورمون‌های آرام‌بخش را تولید می‌کند و این باعث ایجاد حالت خواب آلودگی بیشتری در شما می‌شود.

در نتیجه همزمان با اینکه قهوه انرژی زا بوده، می تواند خواب آور هم باشد. هرچند این فرآیند کمی پیچیده است و شاید روی بدن ها مختلف، تاثیرات یکسانی نداشته باشد.

مقاله: مقایسه بین نوشابه های انرژی زا و قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.