مقالاتلانگو یا ریسترتو؟ کدام اسپرسو؟ + طرز تهیه
قهوه لانگو ریسترتو

لانگو یا ریسترتو؟ کدام اسپرسو؟ + طرز تهیه

5/5 - (4 امتیاز)

قهوه ریسترتو در مقابل قهوه لانگو: کدام یک هوس اسپرسو شما را برطرف می کند؟

قهوه ریسترتو و لانگو را بهتر بشناسیم.
قهوه نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد. بسیاری از ما دوست داریم هر روز اول صبح آن را بخوریم. برخی از ما در راه رسیدن به محل کارمان آن را می گیریم. شاید دوست داشته باشیم بعدازظهرها یا عصرها با آرامش آن را در کافه مورد علاقه خود بنوشیم. قهوه به ما انرژی خوبی می دهد، به ما سوخت می دهد و مهم تر از همه، فوق العاده خوشمزه است.

اگر می خواهید یک نوشیدنی کافئین دار جدید را به لیست مورد علاقه خود اضافه کنید، ابتدا باید محبوب ترین انواع اسپرسو را بشناسید.

در این مقاله قصد داریم به دو قهوه لانگو Lungo (Long Shot) و ریسترتو Ristretto بپردازیم. هر دو قهوه را با هم و همچنین با قهوه اسپرسو مقایسه کنیم و در نهایت دستور تهیه هریک را با شما به اشتراک بگذاریم.
با قهوه پیک فروشگاه خرید آنلاین قهوه همراه باشبد.

قهوه ریسترتو چیست؟

قهوه ریسترتو

Ristretto espresso drink

خرید قهوه اسپرسو

کلمه ایتالیایی Ristretto در اصل به معنای محدود شده است. بنابراین، آن را به عنوان نوشیدنی اسپرسوی بسیار غلیظ و قوی تعریف می کنند.
این نوشیدنی در حجم کمتر و غلیظ تر است.

شات های ریسترتو شبیه به اسپرسو هستند. با این حال، این فقط نیمی از یک شات است، یعنی حدود 15 میلی لیتر.
در حالی که از همان مقدار قهوه که برای اسپرسو استفاده می شود، استفاده می کنیم.
قهوه ریسترتو با داشتن مقدار آب کمتر و زمان عصاره گیری کمتر، دارای رایحه ای قوی تر و کافئین کمتری ست.

نحوه ی دم کردن ریسترتو بدلیل حجم آب و زمان کمتر از تمام ویژگی های منفی قهوه با روش های دم کردن طولانی تر جلوگیری می کند.
وقتی قهوه را با فشار و به سرعت استخراج می کنید، تمام ویژگی های خوب قهوه اولین چیزی است که ظاهر می شود. هر چه فرآیند استخراج شما بیشتر طول بکشد، طعم ها، روغن ها و کیفیت های منفی بیشتری آزاد می شود.

ریسترتو به بیانی دیگر| ریسترتو غلیظ اما شیرین تر از یک شات اسپرسو کلاسیک است!

ریسترتو همان اسپرسو می باشد در حجم و اندازه کوچکتر و غلیظ تر مشابه اسپرسو می باشد که معنای اسپرسوی کوچک‌شده نیز تعبیر می‌شود.
کافئین و تلخی کمتر از ویژگی های این نوشیدنی می‌باشد. یک شات ریسترتو ۱۵ میلی لیتر است. درواقع بزرگترین تفاوت اسپرسو و ریسترتو در مقدار حجم اسپرسو است . به طور کلی فرایند زمان عصاره گیری و حجم در ریسترتو کوتاه تر است. قهوه دبل ریسترتو درواقع دوشات ریسترتو است که حجمی معادل یک شات اسپرسو دارد.

برای درست کردن ریسترتو عصاره گیری قهوه در یک سوم پایانی آن متوقف می شود. در یک سوم پایانی عصاره گیری تلخی و کافئین بیشتری از قهوه آزاد می شود. در نتیجه یک شات اسپرسو ریسترتو تلخی و کافئین کم تری دارد.

لوگو قهوه پیک
قهوه لانگو

lungo coffee drink


قهوه لانگو/ لانگ شات اسپرسو چیست؟

یک فرآیند ایتالیایی با استفاده از دستگاه اسپرسوساز برای تهیه این قهوه لازم است.

در این فرآیند از مقدار مشخصی آب برای استخراج قهوه از دانه های آسیاب شده استفاده می شود که منجر به گرفتن شات با حجم بیشتر می شود. بنابراین کلمه ی ایتالیایی lungo، به مدت زمان طولانی دم آوری این نوع قهوه اشاره دارد.

در قهوه لانگو معمولاً مقدار آب مصرفی دو برابر مقدار مصرف شده برای یک شات معمولی اسپرسو است یعنی حدود 50 تا 60 میلی لیتر.
استفاده از آب اضافی منجر به بالا رفتن زمان عصاره گیری می شود و در نتیجه این قهوه دارای کافئین بیشتری نسبت به اسپرسو و ریسترتو می باشد.
همچنین، دارای نت های تیره تر منحصر به فرد در طعم است.

مدت زمان طولانی تر استخراج نیز نت های بالاتر قهوه را از بین می برد. پس از آن، طعم تلخ تری نسبت به شات اسپرسو معمولی خواهید داشت.

در زبان فرانسوی، یک شات لانگ شات اسپرسو کافه آلونژ نامیده می شود.

خرید قهوه عربیکا 100 درصد برای اسپرسو

لوگو قهوه پیک


قهوه اسپرسو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که احتمالا می دانید اسپرسو پایه بسیاری از نوشیدنی های قهوه است.
قهوه Ristretto و Lungo (همچنین به عنوان لانگ شات شناخته می شود) دو نوع نوشیدنی اسپرسو  هستند.

بهتر است قبل از صحبت درمورد دو قهوه لانگو ریسترتو به قهوه ی پایه ی این دو، یعنی قهوه اسپرسو نگاهی بیندازیم.

 • روش دم کردن اسپرسو مستلزم فشار است، دقیقاً فشار نسبتاً بالا. بنابراین می‌تواند سطوح پایین‌تری کافئین در هر وعده در مقایسه با سایر نوشیدنی‌های مرتبط با قهوه تولید کند که با روش‌هایی تولید می‌شوند که زمان دم کردن طولانی‌تری دارند.
 • اسپرسو از 8 تا 10 گرم قهوه ریز آسیاب شده استخراج می شود. برخی از ایتالیایی ها استدلال می کنند که باید کمتر باشد. حدود 6.5 + – 1.5 گرم. صرف نظر از این، باید در نصف فنجان 50 میلی لیتری سرو شود.

خامه مهم است. زیرا سطح نوشیدنی را در بر می گیرد و بدون آن سریع تر خنک می شود. در نتیجه، نوشیدنی تعادل، لطافت طعم خود را از دست می دهد.

قهوه اسپرسو باید دارای یک لایه ضخیم حباب دار و قهوه ای رنگ منحصر به فرد باشد که به کرما معروف است. اسپرسو باید بلافاصله نوشیده شود تا کرمای آن بدحالت نشود.

تفاوت بین قهوه ریسترتو Ristretto و قهوه لانگو Lungo

کسانی که در نگاه اول نمی توانند بین اسپرسوهای کلاسیک، ریسترتو و لانگو انتخاب کنند، باید سعی کنند نمای نزدیک تری داشته باشند.

قهوه ریسترتو:

حجم حدود 15 میل
آب کمتر
زمان عصاره گیری کمتر
کافئین کمتر
رایحه ی بیشتر

قهوه اسپرسو:

حجم حدود 30 میل

مقاله مرتبط: آموزش درست کردن اسپرسو ماکیاتو | کارامل ماکیاتو | لاته ماکیاتو

قهوه لانگو:

حجم حدود 60-50 میل
آب دوبرابر اسپرسو
زمان عصاره گیری بیشتر
کافئین بیشتر
رایحه ی کمتر

ریسترتو با رایحه ای بسیار معطر در عرض چند لحظه به داخل فنجان می ریزد. و این کار را با مایعات کمتر انجام می دهد.

ریسترتو به کمترین میزان قهوه در فنجان نیاز دارد در حالی که لانگو بیشترین نیاز را دارد. این همچنین نشان می‌دهد که چرا بسیاری از خبره‌های قهوه اذعان دارند که ریسترتو پیچیده‌ترین قهوه‌ها است. Ristretto یک قهوه با غلظت بالا. در مقایسه، لانگو، نسخه ی خفیف تر و کم غلیظ تر آماده سازی است. هر دو مزایای خود را در نت های معطر دارند.

مقدار آب قهوه

اگر اسپرسو را به عنوان شاخص با داشتن 30 میلی لیتر مایع در نظر بگیریم. ریسترتو نصف حجم آب اسپرسو (اسپرسو کم آب) و لانگو دوبرابر حجم آب اسپرسو  را داراست.

مقدار کافئین قهوه

اگر اسپرسو را به عنوان شاخص در نظر بگیریم لانگو با داشتن آب بیشتر و به طبع زمان عصصاره گیری بیشتر دارای بیشترین مقدار کافئین نسبت به اسپرسو و ریسترتو با زمان کمتر عصاره گیری دارای کافئین کمتری نسبت به اسپرسو است.

خرید قهوه بدون کافئین قهوه پیک- فرآوری شده به روش سوئیس واتر

قهوه پرو دیکف (قهوه بدون کافئین)

خرید قهوه کافئین بالا قهوه پیک

قهوه ترکیبی 70% روبوستا – کافئین بالا

 

دستور تهیه قهوه Ristretto VS Lungo

دستور تهیه یک شات ریسترتو آمریکایی:  8 گرم قهوه در  15 میلی لیتر آب است. این مقدار باید تقریباً 12 میلی لیتر قهوه قابل نوشیدن بدهد.

دستور تهیه یک شات لانگو:  8 گرم قهوه در 55 میلی لیتر آب است. این حدود 50 میلی لیتر شات قهوه تولید می کند.

عطر و رایحه قهوه

روش Ristretto به دلیل زمان کوتاه استخراج، طعم‌های معطر قوی‌تری تولید می‌کند. فرآیند Ristretto به جای تهیه یک اسپرسو با کافئین بالا، به رسیدن به تن های معطر اهمیت می دهد.

با این حال، روش Lungo طعم‌های معطر قوی‌تری تولید می‌کند. نه تنها این، بلکه حتی احتمالاً تمام نت های تلخ قهوه به دلیل دوره استخراج طولانی تر، کاملاً رقیق می شوند.

طعم قهوه

فرمول اسپرسو Ristretto به دلیل فشار بالا و زمان استخراج کوتاه و سخت گیرانه، نت های معطر گلی و زمین مانند قدرتمندی ایجاد می کند.

طعم های لانگو شبیه به رنگ های برشته و دودی است. این یک نوع نوشیدنی یک بعدی از نظر طعم است.

 و

کرم ریسترتو نسبتا رقیق تر از اسپرسو است. لانگو کرم کمتری دارد.
کاهش طعم شکلات و کمی نت های خاکی.
طعم های شکلاتی و خاکی با نت های گلی و معطر جایگزین شده است.
ممکن است احساس کنید که Lungo سوخته است(به دلیل نت های بسیار قوی ایجاد شده)
با این حال، بسیاری از مردم از این طعم نسبت به سایر طعم های قهوه لذت می برند.

قهوه اسپرسو
طرز تهیه قهوه ریسترتو

مرحله 1: آماده سازی ریسترتو
 • شما باید دانه های قهوه خود را ریزتر از آسیاب اسپرسو آسیاب کنید. یک آسیاب ریزتر باعث می شود که آب کمتری از لابه لای پودر قهوه عبور کند. در نتیجه طعم تلخ کمتری دارد.
 • برای تهیه ریسترتو به دستگاه اسپرسوساز نیاز است.
 • یک فنجان اسپرسو اماده کنید.
  بیشتر ریسترتوها در فنجان های اسپرسو عرضه می شوند. پس مطمئن شوید که شما هم یکی را دارید!
مرحله 2:
 • بگذارید آب شما گرم شود. اکثر دستگاه های اسپرسوساز دارای سیگنال نوری هستند که از قرمز به سبز روشن می شود تا نشان دهد که آب تا حد لازم گرم شده است.
  • 14 گرم از پودر قهوه را در فیلتر قرار دهید. این یک شات ristretto قوی را می سازد. آن را تمپ کنید. ( تمپر و دیستریبیوتر(لولر) قهوه + طرز استفاده )
  • فیلتر را به دستگاه اسپرسوساز برگردانید. فیلتر را دوباره داخل دستگاه قرار دهید. حالا آن را دم کنید.

قهوه را به مدت 15 ثانیه دم کنید.

لوگو قهوه پیک
قهوه ریسترتو

how to make ristretto

یکی از راه های ساخت شات ریسترتو این است که زودتر از حالت عادی استخراج را متوقف کنید. به طوری که کمتر از حد معمول آب از محوطه عبور کرده است. این کار معمولا در کافه ها انجام می شود.

روش دیگر تهیه شات Ristretto این است که از اندازه آسیاب قهوه ریزتر از حد معمول استفاده کنید. در همین حال با استفاده از زمان استخراج معمول قهوه را دم کنید.

روش سوم این است که قهوه برشته و آسیاب شده را محکم تر در پورتافیلتر فشرده کنید. افزایش چسبندگی قهوه به شما امکان می دهد زمان استخراج طبیعی را حفظ کنید و نیازی به آسیاب خاصی ندارد.

لوگو قهوه پیک


آموزش درست کردن قهوه لانگو

شات های Lungo نسخه ای متفاوت از Americano هستند. این یک شات اسپرسو است که با آب گرم پر شده است. لانگو یک فنجان کامل و طولانی است که از طریق قهوه آسیاب شده استخراج می شود. حاوی مقدار زیادی کافئین است و طعم آن بسیار تلخ است.

در اینجا مراحل و نکات مربوط به ساخت شات لانگو با کیفیت آورده شده است.

 • برای هر بار 7 تا 10 گرم قهوه آسیاب شده استفاده کنید.
 • شما مجاز به آسیاب قهوه در حد حداکثر تا متوسط ​​هستید.
 • روش استخراج با آب گرم تحت فشار متوسط ​​شروع می شود.
 • مدت زمان استخراج برای 5 تا 7 اونس در هر شات باید نسبتاً آهسته اتفاق بیفتد. در اکثر ماشین ها حدود 60 ثانیه یا فشار حدود 10 بار.
   • کرم باید بسیار سنگین و همچنین قهوه ای روشن باشد. اما به یاد داشته باشید، طعم کمی ترش نیز می دهد. شات تولید شده دارای کافئین بسیار بیشتری نسبت به سایر شات ها خواهد بود.

آن را در یک فنجان معمولی سرو کنید. می توانید به ذائقه ی خود کمی شیر اضافه کنید. طعم این قهوه بین ترش و تلخ است.

خرید قهوه آنلاین قهوه پیک

قهوه اسپرسو
رابطه بین قهوه نسپرسوNespresso  و لانگو Lungo:

انواع مختلفی از کپسول های تخصصی Lungo در محدوده نسپرسو وجود دارد. نسپرسو هم کپسول می‌سازد و هم ماشین‌های نسپرسو برای تهیه و قرار دادن نوشیدنی لانگو.

 • نسپرسو لونگوس کافئین بیشتری نسبت به یک اسپرسو معمولی ندارد.
 • بیشتر توسط کسانی که قهوه ملایم تری با طعم بیشتر دوست دارند لذت می برند.
 • کپسول‌های نسپرسو لانگو بدن و طعم را به‌طور کامل و رضایت‌بخش حفظ می‌کنند.
 • 6.25 اونس بهترین اندازه فنجان در مقایسه با یک فنجان اسپرسو ایده آل 2 اونس (60 میلی لیتر) است. Nespresso یک فنجان Lungo را به اندازه 5 اونس یا 140 میلی لیتر توصیه می کند. این در واقع اندازه یک لیوان قهوه است. از طرف دیگر یک اسپرسو به اندازه یک فنجان است.
 • تنظیم اندازه معتبر برای اسپرسو Nespresso Lungo 3.75 اونس یا 110 میلی لیتر است. به این معنی که چقدر قهوه اسپرسو یک فنجان را پر می کند.
 • کپسول‌های نسپرسو لانگو به‌طور خاص طراحی شده‌اند تا برای یک فنجان بزرگ به‌طور اولیه در عصاره‌گیری طولانی‌تر تصفیه شوند. پتانسیل طعم کامل خود را حفظ می کند.
 • دستگاه های نسپرسو حتی یک دکمه برای انجام انواع کپسول های Lungo دارند. به طور خودکار آب بیشتری را برای فنجان نسپرسوی مورد نظر به اندازه Lungo می ریزد.

تفاوت اسپرسوساز و نسپرسو ساز چیست؟

 سوال(فرق اسپرسوساز و نسپرسو ساز چیست؟) به اشتباه در میان مردم باب شده است که در اصل اسپرسو یک روش دم کردن قهوه است اما نسپرسو نام یک مارک دستگاه اسپرسو ساز است.

بهترین غلاف های Lungo برای دستگاه های قهوه ساز نسپرسو

از نظر قدرت، می‌توانیم این سه کپسول نسپرسو لانگو – فورتیسیو، ویوالتو و لینیزیو لانگو را توصیه کنیم.

از نظر سلیقه، توصیه های ما عبارتند از:

لانگ عربیکا فورته:

از بهترین دانه های 100% عربیکا، ترکیبی متعادل از ترکیبی تند و شیرین.

میانی لاتین بلند:

Lungo برشته شده متوسط ​​دقیقاً حاوی 3 دانه عربیکا با یک قطره روبوستا است. ریز، اما تند و طعم میوه ای.
خرید قهوه روبوستاخرید قهوه عربیکا

دستگاه های قهوه ساز نسپرسو برای کپسول های Lungo شما

Nespresso Essenza Mini – Essenza Mini Lungo دودی تر و تلخ تر از اسپرسو معمولی است. فنجان Lungo آن یک نوشیدنی 110 میلی لیتری به شما می دهد. دارای دو دکمه جداگانه قهوه اسپرسو و دکمه Lungo است.

Nespresso Essenza Plus – Essenza Plus امکان تهیه چندین نوشیدنی قهوه را فراهم می کند. دارای 3 دکمه اسپرسو، لانگو و آمریکایینو. با فشار دادن دکمه های Americano و Lungo با هم می توانید Americano XL را بسازید. گزینه Lungo به شما یک نوشیدنی 110 میلی لیتری (3.7 اونس) می دهد. شما همچنین می توانید برای فنجان چای خود آب گرم تهیه کنید.

Nespresso VertuoPlus Deluxe – با کرم اسپرسو خوشمزه تازه دم شده را ارائه می دهد، VertuoPlus Deluxe به راحتی پنج فنجان را می سازد: اسپرسو، اسپرسو دوبل، گرن لانگو، قهوه، و آلتو با لمس یک دکمه. اندازه فنجان Lungo آن 5 اونس یا 150 میلی لیتر است – از این رو Gran Lungo نامیده می شود.

خرید قهوه ترک


تفاوت Ristretto و شات اسپرسو معمولی

یک شات اسپرسو حدود 1 تا 3 اونس قهوه غلیظ و طعم‌دار دارد. آب داغ و تحت فشار از داخل زمین عبور می کند و طعم های تند را در 20 تا 30 ثانیه استخراج می کند.

یک Ristretto با استفاده از همان فرآیند کشیده می شود. تفاوت این است که فقط نصف آب است و زمان کمتری مصرف می شود. در نتیجه یک شات بسیار غلیظ از یک نوشیدنی کوچک اسپرسو.

 • مقدار – یک Ristretto 0.75 اونس است. یک شات معمولی اسپرسو حدود 1 اونس است.
 • طعم – شات Ristretto زمان استخراج کمتری دارد. بنابراین، ظاهری جسورتر، متمرکزتر و شیرین تر از یک شات اسپرسو ایجاد می کند.
 • سطح کافئین – زمان استخراج کمتر به معنای کافئین کمتر است. یک شات Ristretto نسبت به یک شات معمولی اسپرسو کافئین کمی دارد.


تفاوت قهوه اسپرسو و آمریکانو

آب از طریق قهوه ریز آسیاب شده عبور می کند. در فشار بالا اتفاق می افتد. این یک نوشیدنی غلیظ و با طعم غنی به نام اسپرسو ایجاد می کند. اسپرسو معمولاً در مقادیر کم (1 اونس در هر استخراج) دم می‌شود.

Americano با قرار دادن یک یا دو شات اسپرسو در یک لیوان 6 اونسی درست می شود. سپس آب گرم به نسبت 1:2 (اسپرسو به آب گرم) اضافه می شود. این به شما قهوه ای نرم تر، غنی تر، قوی تر و خوش طعم تر می دهد. با توجه به ذائقه شخصی خود می توانید کمتر یا بیشتر آب اضافه کنید. افزودن خامه، شیر و/یا شکر نیز مجاز است.

فروش قهوه  قهوه فروشی


سوالات متداول در مورد لانگ شات اسپرسو در مقابل ریسترتو

 • Ristretto یا Lungo کدام قوی تر است؟

  Ristretto یک اسپرسو محدود است. Lungo یک اسپرسوی طولانی است که با اجازه دادن به ادامه استخراج بیش از نیم دقیقه تهیه می شود. به طور معمول یک لانگو یک قهوه 60 میلی لیتری با محلول بیشتر است. همچنین حاوی کافئین بیشتری نسبت به ristretto یا سایر اسپرسوها است.

 • لانگو به چه معناست؟

  Lungo، برای مدت طولانی ایتالیایی، یک نوشیدنی کافئینی است که با استفاده از دستگاه اسپرسوساز برای ایجاد قهوه ای به سبک ایتالیایی که سیاه و کوتاه است، یک شات اسپرسو ساخته می شود. همچنین با آب بسیار بیشتری همراه است، به طور کلی دو برابر بیشتر. در نتیجه مقدار بیشتری قهوه، لانگو.

 • آیا لانگ شات کافئین بیشتری دارد؟

  Lungo در هر میلی لیتر کافئین کمتری خواهد داشت. اما به طور کلی کافئین بیشتری در نوشیدنی خواهد داشت.

 • چرا شات های ریسترتو شیرین تر هستند؟

  هنگامی که مقدار کمتری آب گرم از طریق دانه های ریز آسیاب شده قهوه وارد می شود، نتیجه طعم تندتری خواهد داشت. طعم قهوه کمتر تلخ و شیرین‌تر است، زیرا دوره کوتاه‌تری از فرآیند استخراج وجود دارد.

 • آیا می توانید شیر را به لانگو اضافه کنید؟

  حتی اگر Lungo به عنوان یک نوع قهوه سیاه در نظر گرفته می شود، می توانید شیر را به آن اضافه کنید.
  قهوه ترک با شیر

 • چند شات اسپرسو در داخل یک کپسول نسپرسو وجود دارد؟

  در ابتدا یک شات اسپرسو در هر کپسول بود اما از سال 2018 نسپرسو اسپرسو دو شات در هر کپسول را روانه بازار کرد.

 • لانگو در نسپرسو به چه معناست؟

  لانگو یک روش خاص برای تهیه اسپرسو است. در رابطه با این تهیه، به این معنی است که به اصطلاح “اسپرسو طولانی” دم می شود.

 • بهترین زمان خوردن قهوه اسپرسو؟

  اگر می خواهید بهترین نتیجه را از خوردن قهوه اسپرسو خود  بگیرید پس آن را بین ساعت 9.30 صبح تا 11.30 استفاده کنید.

 • طبع قهوه اسپرسو، ریسترتو و لانگو؟

  در کتب طب سنتی ایرانی قهوه اکثرا دارای طبع سرد و خشک بیاناست. برای رفع سردی قهوه مطلب زیر را مطالعه نمایید.

  طبع قهوه چیست؟سرد یا گرم؟ مصلح قهوه کدام مواد است؟♨️

 • انواع قهوه اسپرسو؟

  قهوه اسپرسو چندین نوع می باشد از جمله: ریستریتو، لانگو، دوپینو، ماکیاتو، آمریکانو و … با 21 مدل قهوه اسپرسو  در لینک زیر آشنا شوید.

  21 مدل قهوه اسپرسو را بشناسید | انواع اسپرسو

انواع اسپرسو


سخن پایانی:

قهوه به خودی خود یک نوشیدنی است که می توان آن را به طرق مختلف مصرف کرد و میل کرد. اگر به دنبال چیزی هستید که به شما کافئین عالی و همچنین چیزهای ساده در زندگی را ارائه دهد، پس انتخاب ایده آل این است که تمام تلاش خود را برای شات های خالص ریسترتو انجام دهید.

با این حال، اگر چیزی که بسیار غلیظ است میل یا کام شما را برآورده نمی کند و در عین حال به یک نوشیدنی ساده قهوه نیاز دارید، مطمئن باشید که یک شات لانگ شات اسپرسو نیاز شمارا برطرف خواهد نمود.

از قهوه خود لذت ببرید!

لذت خرید آنلاین قهوه را با قهوه پیک تجربه کنید.

بیشتر بخوانید:

خواص اسپرسو

 

خرید قهوه با کافئین بالا
خرید قهوه برای موکاپات
قهوه اتیوپی گوجی
قهوه بدون کافئین
خرید قهوه روبوستا
فروش قهوه
خرید قهوه آنلاین
خرید قهوه عربیکا
فروشگاه قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *