مقالاتقهوه فرانسه با فرنچ پرس و قهوه ساز + فیلم
قهوه فرانسه

قهوه فرانسه با فرنچ پرس و قهوه ساز + فیلم

5/5 - (1 امتیاز)

قهوه فرانسه را می‌توان تا ساعت‌ها گرم نگه داشت و از آن استفاده کرد. این مورد یکی از دلایل محبوبیت این قهوه در اروپا و آمریکا است.

 

قهوه فرانسه چیست و چطور درست می‌شود؟

یکی از معروف‌ترین قهوه‌های جهان، قهوه فرانسه است. مردم کشور فرانسه علاقه زیادی به قهوه دارند و نوشیدن قهوه برای‌شان اهمیت زیادی دارد.
آداب و رسومی که مردم برای نوشیدن قهوه دارند، یکی از عواملی بود که باعث شد این نوع از قهوه در تمام دنیا معروف شود. مدت‌ها بود که مردم برای تهیه یک فنجان قهوه، پودر قهوه آسیاب شده را داخل یک ظرف ریخته و آن را با آب داغ دم می کردند. تا اینکه در سال 1710 در کشور فرانسه برای اولین بار یک ابزار جدید به نام فرنچ پرس اختراع شد. از همان زمان بود که یک قهوه دیگر به نام قهوه فرانسه به وجود آمد.
در این مقاله می‌خواهیم ببیینم که قهوه فرانسه چیست و چطور آماده می‌شود. با قهوه پیک فروشگاه آنلاین و حضوری خرید قهوه همراه باشید.

قهوه فرانسه چیست؟

نام اصلی قهوه فرانسه، قهوه فرنچ پرس است.
قهوه فرانسه از جمله قهوه‌های دمی است که موقع دم کشیدن آب و قهوه مدت زمان بیشتری در مجاورت هم می‌مانند. این نوع قهوه، کافئین نسبتا خوبی دارد اما از لحاظ کافئین، رقیب مناسبی برای اسپرسو نیست.
از طرفی با توجه به اینکه قهوه فرانسه، یک قهوه سبک است، برای وعده صبحانه انتخاب خوبی است.
برای دم کردن این نوع قهوه، از یک وسیله به نام فرنچ پرس استفاده می‌شود. قهوه فرانسه قهوه ای رقیق با حجم بیشتر است درست برخلاف اسپرسو که با غلظت زیاد و درحجم کم سر می شود، قهوه فرانسه بصورت رقیق و در فنجان بزرگ یا لیوان سرو می گردد.

به عاین نکته دقت کنید که قهوه فرانسه یک نوع قهوه خاص نیست. بلکه قهوه‌ای است که با یک روش متفاوت تهیه شده است.
به عبارتی وقتی پودر قهوه معمولی را با فرنچ پرس که یک وسیله فرانسوی است تهیه کنید، شما یک فنجان قهوه به سبک فرانسوی دارید. البته نوع آسیاب قهوه فرنچ پرس با دیگر دستگاه ها متفاوت است.

 

قهوه مناسب برای قهوه فرانسه

همانطور که گفته شد قهوه فرانسه قهوه خاصی نیست.
شما برای تهیه ی آن از هر قهوه ای می توانید استفاده کنید.
مثلا از قهوه های ترکیبی مختلف موجود در فروشگاه قهوه پیک ( قهوه 70 درصد عربیکا – قهوه 50-50 عربیکا و روبوستا – قهوه 70 درصد روبوستا دارای کافئین بالا)

و یا از قهوه تک خاستگاه یعنی قهوه هایی که بدون ترکیب و خالص از یک منطقه برداشت شده است. مثلا قهوه های صددرصد عربیکا کلمبیا و یا برزیل موجود در فروشگاه قهوه پیک و حتی قهوه های دیکف (قهوه بدون کافئین) …

پس از لحاظ نوع قهوه محدودیتی در کار نیست و به ذائقه و نیاز شما به کافئین بستگی دارد. راهننمایی بیشتر را می توانید از طریق چت سایت داشته باشید.
اما نوع آسیاب قهوه مهم است.
آسیاب لازم برای قهوه فرانسه متفاوت از آسیاب قهوه های دیگر همچون قهوه ترک، قهوه اسپرسو و … است.

خرید قهوه

خرید قهوه فرانسه از فروشگاه قهوه پیک

آسیاب قهوه فرانسه – آسیاب قهوه فرنچ پرس:

 

آسیاب قهوه فرانسه

درجه آسیاب این قهوه نسبتا درشت است و دارای برشتگی نسبتا ملایمی است.

اگر آسیاب در منزل ندارید می توانید با خرید از فروشگاه قهوه پیک و انتخاب گزینه فرنچ پرس قهوه آسیاب شده مناسب دستگاه خود را تحویل بگیرید.

آسیاب قهوه آنلاین

 

قهوه فرانسه چقدر کافئین دارد؟

مقدار کافئین موجود در هر قهوه‌ای در درجه اول به نوع پودر قهوه‌ای که استفاده می‌کنید، بستگی دارد.
در کل ما دو نوع نژاد قهوه داریم که شامل روبوستا و عربیکا می‌شود. روبوستا کافئین زیاد و  همچنین تلخی زیادی  دارد و در مقابل قهوه عربیکا کم کافئین‌تر است اما یک ته‌مزه ترش هم دارد و تلخی کمتری دارد.
معمولا قهوه‌های موجود در بازار ترکیبی از روبوستا و عربیکا هستند تا یک طعم بهتر ایجاد شود. هر چقدر میزان روبوستا در پودر قهوه شما بیشتر باشد، قهوه شما کافئین بیشتری دارد و هرچقدر عربیکا بیشتر باشد، کافئین قهوه کمتر است.

خرید قهوه ترکیبی

 

اما از نظر شیوه درست کردن قهوه، گفته می‌شود که کافئین موجود در قهوه فرانسه در حالت عادی از بقیه قهوه‌ها کمتر است. مثلا کافئین یک فنجان اسپرسو سه برابر یک فنجان قهوه فرانسه می‌باشد. اما چون قهوه فرانسه معمولا در یک فنجان بزرگ سرو می‌شود، معمولا مقدار کافئین آن به سایر قهوه ها می رسد.

نکته: کافئین قهوه تا حد زیاد به نوع دانه های قهوه هم بستگی دارد. هر چه درصد روبوستا در یک بسته قهوه بیشتر باشد، کافئین آن بیشتر است. اگر نیاز به قهوه ای با کافئین بالا برای فرنچ پرس خود دارید بر روی لینک زیر بزنید.

قهوه ترکیبی 70% روبوستا – کافئین بالا

 

فرنچ‌پرس چیست؟

قهوه فرنچ پرس یک روش دم کردن قهوه است که به وسیله قهوه‌سازی به نام فرنچ پرس تهیه می‌شود.
حالا فرنچ پرس چیست؟ فرنچ‌پرس یک دستگاه پیستونی است که به یک صافی متصل شده است و شما می‌توانید با استفاده از آن قهوه آسیاب شده را داخل یک ظرف دم آوری و فشرده کنید. بعد از اینکه قهوه داخل مخزن دم کشید، به کمک صافی، قهوه را صاف کرده و داخل فنجان می‌ریزید.
از موارد دیگر استفاده ی فرنچ پرس می توان به فوم گیری شیر برای قهوه اشاره کرد.

7 روش تهیه فوم شیر یا کف شیر برای قهوه

 

طرز تهیه قهوه فرانسه

برای تهیه این نوع از قهوه، دو شیوه پیش روی شما است. اولی با دستگاه و دومی با فرنچ‌پرس.

 

طرز تهیه قهوه فرانسه با فرنچ پرس

 

15 گرم قهوه سینگل اورجین را با درجه آسیاب درشت، آسیاب می کنیم.( به ازای هر نفر 15 گرم، چنانچه قهوه ی غلیظ و تلخ تری می خواهید می توانید مقدار قهوه را بیشتر کنید)

حدود 250 میلی لیتر آب تصفیه شده و یا آب معدنی را به دمای 93 درجه سانتی گراد می رسانیم.

پودر قهوه را داخل فرنچ پرس ریخته، آب را به حالت دورانی به آن اضافه کرده و سپس درب فرنچ پرس را می گذاریم و به مدت 5 دقیقه صبر می کنیم.

بعد از گذشت 5 دقیقه درب را برداشته و قهوه را با قاشق هم می زنیم.

در دقیقه ی 8 یعنی 3 دقیقه بعد از زمان هم زدن، به صورت آهسته شروع به پرس کردن قهوه می کنیم.
اهرم پرس را به‌آرامی از بالا به پایین فشار می‌دهیم و قهوه را فیلتر می‌کنیم.
این کار سبب می شود که ذرات معلق قهوه ته‌نشین شود و قهوه‌ای شفاف داشته باشید.
توجه داشته باشید که قهوه قبل از پرس کردن از سطح آب به سمت پایین حرکت می کند و این نشانه ای برای دم کشیدن قهوه است.

اکنون قهوه فرانسه شما آماده میل کردن است.

آموزش تصویری و ویدیوی درست کردن قهوه با فرنچ پرس – قهوه فرانسه

 

 

طرز تهیه قهوه فرانسه با دستگاه قهوه‌ساز فرانسه

قهوه ساز فرانسه

 

همانطور که می بینید این دستگاه از یک قوری، یک محفظه قهوه که در بالای قوری قرار دارد و یک محفظه آب که در کنار محفظه قهوه است تشکیل شده است.

برای تهیه این نوع قهوه در دستگاه ابتدا آب را به مخزن دستگاه اضافه می کنید. بهتر است در این مرحله از آب تصفیه شده استفاده کنید تا طول عمر دستگاه بیشتر شود.

دقت کنید که مخازن این دستگاه‌ها درجه بندی دارند و می‌توانید به مقدار مورد نیاز آب اضافه کنید. برای چهار فنجان قهوه، مخزن را تا 4 پر کنید.

فیلتر کاغذی قهوه را داخل دستگاه قرار دهید. دقت کنید که بیشتر دستگاه‌ها خودشان یک فیلتر فلزی و توری دارند اما برای بالا بردن طول عمر دستگاه، بهتر است از یک فیلتر کاغذی استفاده کنید.

قهوه را داخل مخزن قهوه بریزید. به ازای هر فنجان قهوه که می‌خواهید داشته باشید، دو قاشق قهوه اضافه کنید.

فنجانی که قرار است قهوه در آن سرو شود را زیر محل مورد نظر قرار داده و دکمه شروع را بزنید.

عصاره قهوه فرانسه بعد از چند دقیقه آماده می‌شود.

بعضی از این دستگاه‌ها یک دکمه ولوم چرخشی هم دارند که به وسیله آن میزان سنگینی طعم قهوه را از سبک تا سنگین می‌توانید مشخص کنید.

 

قهوه برای مهمانی و پذیرایی:

قهوه فرانسه برای پذیرایی از مهمان بسیار عالی است. زیرا می توانیم مثل چای، توی ظرف قوری مانند بریزیم و از مهمان‌ها پذیرایی کنیم. دیرتر هم سرد و کهنه می شود.

 

روش‌های مختلف سرو قهوه فرانسه

 

فرنچ‌کافی به روش های مختلفی تهیه می‌شود. می‌توانید طعم‌هنده‌های متنوعی مانند کاکائو، عسل، دارچین و غیره به آن اضافه کنید. حجم این نوع قهوه معمولا 150 سی سی است.

 

تهیه قهوه فرانسه با پودر کاکائو

 

پودر کاکائو فواید زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به بهبود جریان خون به مغز و قلب اضافه کرد. ترکیب این پودر با قهوه طعم و عطر بی‌نظیری به آن می‌دهد و سالم‌ترین راه برای طعم دادن به قهوه فرانسه، بدون استفاده از شکر همین استفاده از پودر کاکائو است.

برای تهیه دو فنجان قهوه فرانسه با کاکائو یک دوم قاشق غذاخوری پودر کاکائو را با دو قاشق غذاخوری پودر قهوه فرانسه ترکیب کرده و داخل دستگاه بریزید و دم کنید.

 

تهیه قهوه فرانسه با شیر

 

قهوه فرانسه با شیر یک نوشیدنی خوش‌طعم است که می‌توانید آن را در مهمانی ها و  به عنوان میان وعده استفاده کنید. برای این کار فرنچ کافی را دم کنید، سپس شیر را داغ کرده و در داخل یک فنجان جداگانه به قهوه اضافه کنید.  برای نوشیدن قهوه به مقدار دلخواه نوشیدنی قهوه و شیر داغ را با هم ترکیب کنید.

 

تهیه قهوه فرانسه با عسل

 

عسل یک طعم دهنده عالی بر ای قهوه است. عسل خواص زیادی دارد و معمولا قهوه نوش‌ها از عسل به جای شکر استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که خیلی از متخصصین تغذیه به کسانی که می‌خواهند لاغر شوند، توصیه می‌کنند که به جای شکر از عسل استفاده کنند. چرا که در حین اینکه قهوه‌تان را شیرین می‌کند، کالری کمتری هم دارد.

 

فرنچ کافی با وانیل

 

وانیل یکی از پرکاربردترین اسانس‌ها برای نوشیدنی‌های مختلف است و در تهیه قهوه هم می‌توانید از آن استفاده کنید. برای اضافه کردن طعم وانیل به قهوه ابتدا سیروپ یا شربت وانیل را کف فنجان سرو بریزید و سپس قهوه را به آن اضافه کنید.

 

قهوه با دارچین

یکی دیگر از اسانس‌هایی که به قهوه اضافه می‌کنند، دارچین است. برای این کار بهتر است تکه‌های دارچین را داخل خود فرنچ‌پرس قرار دهید تا به همراه قهوه دم بکشد و دارچین تمام خواص و طعم خود را در قهوه آزاد کند.

همان طور که می دانید طبع قهوه سرد است، استفاده از موارد بالا همچون دارچین، وانیل، عسل و … سبب ایجاد طبعی متعادل در قهوه می گردد.

 

خرید قهوه با کافئین بالا
خرید قهوه برای موکاپات
قهوه اتیوپی گوجی
قهوه بدون کافئین
خرید قهوه روبوستا
فروش قهوه
خرید قهوه آنلاین
خرید قهوه عربیکا
فروشگاه قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *